Avatar uživatele
Damiana

Proč se používá jen výraz Zlosyn, ale ne Zlodcera?

Když už se dámy takto „diskriminují“, jaké je ženské synonymum ke Zlosynovi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, iceT, johana 56, fcoop, Danielson, anonym před 4242 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Zlosyn – původní význam pouze špatný, nedobrý, později rozšířen na špatné povahové vlastnosti. V lašském nářečí – zloceř = nezdárná dcera. Ve staré češtině pak zlá dci.

Z pohledu historie i etymologie tvar zlodcera zřejmě neexistuje vzhledem ke změně typu staročeského skloňování, kmenové skloňování se změnilo na rodové. Vysvětlení je zdlouhavé, snad stačí jen zmínka.

Podst. jm. zlo bylo maskulinum, takže zlosyn je jasný. i když dnes je zlo neutrum. Zřejmě tradice, navíc dci (dcera) byl tzv. -er kmen – zlo -o kmen. Jedna z možností, jak zpravidla uvádějí jazykovědci.

Jednoslovné synonymum prp ženský rod mě nenapadá, spíš spojení zlá dcera.

Doplňuji:
Hledala jsem ještě ve staročeském slovníku. Uvědomila jsem si, že etymologický slovník, z něhož jsem převzala původní odpověď, je stručnější, protože uvádí původ slova, srovnání s jazyky a také základní významy. V dalším historickém období vývoje jednotlivých jazyků došlo k určítým posunům a obměně významů.

Podle staročeského slovníku:
Původní význam spojení ve stč zlá dci = nevěstka, prostitutka. Srovnání: Schwiegertochter = zlá dci = meretrix (ve starém Římě registrované prostitutky – meretrices ).
Zlodcera ve stč také existovala, ale ve významu zlá dci, tedy nevěstka.

To byl i další důvod pro zánik zlodcery (zlodci), začala se užívat nová slova: prostitutka, nevěstka, smilnicě, cizoložnicě, vilnicě, dokonce i současná k …

O zlosynovi se mluvilo jako o ničemníkovi a hanebníkovi. Mužským protějškem nevěstky byl pak: nestoudník, násilník, znásilňovatel.

Dnešní význam (PSJC) – zlosyn, -a m. zločinný člověk, zločinec, padouch.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, Damiana Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
manon

Protože jsme holky hodné? :)
Doplňuji:
Omluva, chtěla jsem to dát do diskuse a švihla omylem sem :)

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jan Kuchař

Možná je to podle Barta Simpsona :D ten je zlej ale Líza ne tak proto se neříká zlodcera

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
manon

Používá se zlosynka – to je ženský ekvivalent.

před 4242 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

tohle mělo být pro změnu v odpovědích :)

před 4242 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek