Damiana

Proč se používá jen výraz Zlosyn, ale ne Zlodcera?

Když už se dámy takto „diskriminují“, jaké je ženské synonymum ke Zlosynovi?

Nejlepší odpověď
annas

Zlosyn – původní význam pouze špatný, nedobrý, později rozšířen na špatné povahové vlastnosti. V lašském nářečí – zloceř = nezdárná dcera. Ve staré češtině pak zlá dci.

Z pohledu historie i etymologie tvar zlodcera zřejmě neexistuje vzhledem ke změně typu staročeského skloňování, kmenové skloňování se změnilo na rodové. Vysvětlení je zdlouhavé, snad stačí jen zmínka.

Podst. jm. zlo bylo maskulinum, takže zlosyn je jasný. i když dnes je zlo neutrum. Zřejmě tradice, navíc dci (dcera) byl tzv. -er kmen – zlo -o kmen. Jedna z možností, jak zpravidla uvádějí jazykovědci.

Jednoslovné synonymum prp ženský rod mě nenapadá, spíš spojení zlá dcera.

Doplňuji:
Hledala jsem ještě ve staročeském slovníku. Uvědomila jsem si, že etymologický slovník, z něhož jsem převzala původní odpověď, je stručnější, protože uvádí původ slova, srovnání s jazyky a také základní významy. V dalším historickém období vývoje jednotlivých jazyků došlo k určítým posunům a obměně významů.

Podle staročeského slovníku:
Původní význam spojení ve stč zlá dci = nevěstka, prostitutka. Srovnání: Schwiegertochter = zlá dci = meretrix (ve starém Římě registrované prostitutky – meretrices ).
Zlodcera ve stč také existovala, ale ve významu zlá dci, tedy nevěstka.

To byl i další důvod pro zánik zlodcery (zlodci), začala se užívat nová slova: prostitutka, nevěstka, smilnicě, cizoložnicě, vilnicě, dokonce i současná k …

O zlosynovi se mluvilo jako o ničemníkovi a hanebníkovi. Mužským protějškem nevěstky byl pak: nestoudník, násilník, znásilňovatel.

Dnešní význam (PSJC) – zlosyn, -a m. zločinný člověk, zločinec, padouch.

Další odpovědi
manon

Protože jsme holky hodné? :)
Doplňuji:
Omluva, chtěla jsem to dát do diskuse a švihla omylem sem :)

Jan Kuchař

Možná je to podle Barta Simpsona :D ten je zlej ale Líza ne tak proto se neříká zlodcera

manon

Používá se zlosynka – to je ženský ekvivalent.

manon

tohle mělo být pro změnu v odpovědích :)