tom004

Proč se poslední měsíc v roce jmenuje prosinec?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Název pochází od slova „prosiněti“ (problesknout), což značí, že se jedná o měsíc, kdy slunce už jen občas prosvitne (probleskne) mezi mraky. Název měsíce může být též odvozen od slova siný (modravý, šedivý), či od slova prase, jelikož tento měsíc je obvyklým časem zabijaček.

Zdroj: dle wikipedie

Další odpovědi
anonym

Prosinec se původně zval prasinec a to proto,že v tomto období se na vesnicích zabíjeli prasata!

RQLM

tipoval bych ze by to mohlo souviset s krestanstvim. prosit Boha, ve spojitosti s Vanocema a tak. ve vetsine okolnich zemi se prosinec ale jmenuje December (nebo podobne) od cislovky 10 (z latiny), protoze za davnych casu novy rok zacinal v breznu, unor byl posledni mesic a i proto ma pouze 28 dnu, protoze proste na nej 30/31 dnu nevyslo :)