zjentek

Proč se po pádu komunismu změnil přívěšek na přívěsek?

„Bronzový ;)“ Kepler- takže prádlo se dneska věsí?

Nejlepší odpověď
annas

Změna nesouví s pádem „komunismu“.

Slovo přívěšek stále existuje, je zapsané v největších slovnících – PSJC i SSJC, i když jako knižní, zastaralé. Je odvozené od opakovacího slovesa věšet = jako předmět přivěšený na něčem, obyč. jako ozdoba.

Už v menším Českém slovníku od kolektivu autorů z roku 1955 je uvedený jen přívěsek – od slovesa věsit = způsobit, že něco visí, že je součástí něčeho.

Zřejmě se vychází z toho, že častěji přívěsek přivěsím na řetízek,, tedy přívěsek visí.
Ale pravidelně, opakovaně, přívěšek nepřivěšuji, tedy jej neměním.

Další odpovědi
Dismas

Protože změna pravopisu v roce 1993. Ale ta byla připravována už za komunistů.

Kepler

Protože se přestalo věšet.