.

Proč se platí daň z nemovitosti?

Vysvětlete mi prosím někdo z jakého důvodu se platí daň z nemovitosti, když si z vydělaných a zdaněných peněz koupím byt, anebo postavím dům?
Přijde mi to podivné, stejně, jako by se platila daň z vlastnictví auta či mobilního telefonu.

Jaký na to máte názor?
Doplňuji:
odpověď Standovi – to chápu, ale stejné náklady má stát i s nájemními byty.

Nejlepší odpověď
kropitko

Nebojte,jestli to takhle půjde dál,tak budete platit daň úplně ze všeho…

Další odpovědi
standa

Pokud někomu (obci, státu, třetí osobě) vznikne díky mému vlastnictví domu určitá ´starost´, tak pak je spravedlivé za tuto starostlivost zaplatit.

Vůbec se nechci pouštět do debaty zda-li tato přímá daň (na rozdíl od nepřímých, např. DPH) je více či méně spravedlivá…, zda by měla být diferenciovaná podle míry té´starostlivos­ti´ apod.

Osobně tuto daň chápu jako platbu, za to, že se mi obec postará o:

  • přístupové komunikace
  • osvětlení
  • a podobnou společnou infrastrukturu,
  • uklid a opravu silnic
  • atd.

…že se policie postará (měla by) o bezpečnost a prevenci kriminality
…že hasiči pomohou v případě požáru apod.

Vím, že je to strašně zjednodušené, ale jen jsem chtěl vysvětlit souvislosti tak, jak je chápu já.

panenka

Jsou to abych to řekla slušně řečeno ti naši poslanci telata tak proto.Mluvilo se o tom že jí zruší a nakonec jí žgrti necháli

ReHu

To > kropítko – ona (daň) se už platí ze všeho. DPH je přece na všem.

oskar

Já myslím,že přijde doba,že budrme platit i za to,že dýcháme vzduch.

Michálek1245

Vlastně by mě to taky zajímalo. Dá se to chápat tak, že je to vlastně daň za to, že můžu bydlet v konkrétní obci, která ty peníze investuje do nějakého regionální rozvoje? Je to tak? Ale jak pak uvidím, že se to skutečně objeví v tom ohledu, kde je potřeba. Nebo je to třeba z důvodu, že lidé dělají investice do nemovitostí a je to vlastně daň za to, že jim to v té dané vesnici vydělává peníze? :)

standa

  1. stát a obec není to samé
  2. je to paradoxní, ale daň platí každý vlastník, i když se jedná o stát či obec (samozřejmě, že v zákoně jsou desítky výjimek, ale ty se spíše týkají pozemků)
  3. příjemcem daně je OBEC