Pavel CZ

Proč se píše „z Hradce Králové“ a ne „z Hradce Králového“?

Jak se vůbec myslí ten Hradec Králové – proč to není třeba Hradec Králový?

Nejlepší odpověď
annas

Hradec Králové – ouvisí s královnou, tedy ženou, nikoliv s králem, mužem.

Přemyslovec Václav II. ve 13. století ustanovil hrad za část věna českých královen, které žily na hradě jako vdovy.

Hradec Králový je nespisovný tvar.

Další odpovědi
michael69

Protože to město je „paní králové“. Konkrétně se jednalo o věnné město královny Elišky Richenzi zvané „Rejčky“. Je to tedy město Hradec,ale patří „paní králové“ :)),čili zkráceně Hradec Králové

honza19hk

tohle ještě jde,ale někde slyšel také název Králový Hradec.Samozřejmě mě jako Hradečákovi to bije do uší.
To je to samé jako kdyby někdo říkal místo Praha Praga je to sice podobný,ale Hl.město a vejtřaska je rozdíl.