Putin

Proč se píše „rožni“ a ne „rozežhni“ či „rozžhni“?

Vždy jsem si myslel, že je to od slova žhnout, tedy že vlákno žárovky žhne. Odkud tedy je slovo „rožni“?

Nejlepší odpověď
annas

Rořni od rožnout = moravismus, oblastní, případně náířeční výraz.

Došlo k zjednodušení. takže původní tvary zanikly.

Rožnout/rozžít se etymologicky váže na rozžhavování hořlavých hmot. Původně se týkalo svíčky nebo lampy, dnes i ve významu rozsívtit vůbec.

Nesouvisí se slovem rožeň . Rožeň, původně ražeň, odvozené od roh – kůl, rohatina, na níž se udí maso.

Základem je sloveso roze-žhnout – roz-žhnout – ro(z)žnout – rožnout – od žhnout. Došlo k postupnému zjednodušení hláskových skupien – z(e)žhn v žn.

Existují další varianty jako rozžat – analogie k začat., rozžít – od základu žéci, já žhu. .

Etymologické slovníky J.Machka a Erharta a Večerky

Další odpovědi
gecco

„rožni“ je tvar slovesa rožnit, pochází od podstatného jména rožeň…
😉
„rožni“ ve smyslu rozsviť má stejný původ, jako odkamasi…
😉

anonym

Já doma stále říkám rožni a nezajímám se o to, jestli to je správně či ne. Tak to je na Moravě a nic s tím neuděláte. 🙂

ReHu

Myslím, že to je lidová zkrácenina.
Podobě, jako někdo říká a píše páč, místo poněvadž.

marci1

Rožnout jen nář. -rozžehnouti, od žhnout. 🙂 Podrobněji ve zdroji :
http://cja.uj­c.cas.cz/CJA1/fi­les/01-0344.pdf

anonym

U nás se říká „roužni“.

talka

Jugare-u nás taky: roužni=rozsviť; ale proč „roz“ (snad že se rozjasní?)

annas

Ad talka.
V jihočeském dialektu je varanta roužnout, která vznikla z ro(ó)žnout jako nadměrná, nadbytečná dvojhláska -ou-. Ale na to se Putin neptal.

Vidím, že jste si jako jazykového poradce vybrala jugara, takže určitě vám vysvětlí význam předpony roz-, která se objevuje i u ostatních sloves- např. – rozjasnit, rozdělit, rozkázat atd.

anonym

Annas, 🙂