bolak

Proč se píše „měřicí přístroj“ krátké „I“ po řetku?

Nejlepší odpověď
annas

Protože je to přístroj, který slouží k měření. Určený k jistému účelu, tedy k měření.
Rytmus srdce se zkoumá měřicím přístrojem.

Přídavné jméno měřící je dějové. Vyjadřují děj, který probíhá. Přistroj měřící třeba srdeční rytmus.

Stejně tak kropicí konev – slouží ke kropení, tedy k jistému účelu+ konev kropící zahradu – vyjadřuje děj.

Nevíme-li si rady, třeba u abstraktních slov,dáváme přednost účelovému významu, tedy např. byla sestavena hodnotící komise, ale i sešla se hodnoticí komise …

Další odpovědi
marci1

Měřicí přístroj – přístroj, který měří ( krátké -i- ). Pokud měřící vyjadřuje děj, činnost – přístroj měřící třeba teplotu ( pak je dlouhé -í- ).
Podobně třeba hasicí přístroj – přístroj hasící požár ap.

novaky

Ano čeština je zbytečně složitá. Naštěstí 99 procent čechů tuto chybu nerozezná nebo ji ignoruje. Vysvětlovat češtinu cizincům je marné. Vždy říkám, mluv anglicky, chytnou alepoň něco. Čeština končí na hranicích česka. Slovenština není zdaleka tak ublbaná. Ta vysvětlit jde.
Na tvou otázku: annas má pravdu a palec

bolak

aháá, takže čím kratší dobu měří, tím kratší bude čárka, chápu