talka

Proč se pídíme po mimozemšťanech?

Přece podle Bible Bůh stvořil 1. den Nebe a Zemi a na ní další „dny“ faunu a floru – takže dle Knihy knih by měl být život jen na naší planetě Zemi.

Doplňuji:
Dokud věda nedokáže vysvětlit původ prahmoty, z které vybuchl „velký třesk" a jakým impulzem – zbývá pouze věřit ve „stvoření všehomíra". (I Dr Grygar!) Kde se vzaly tak dokonalé přírodní zákony? (Jaký „parlament" je ustanovil?) A tak rozmanitá příroda na Zemi (od nejmenších bakterií až po největší živočichy, nádherně zbarvení tvorové pod vodou, na zemi i ve vzduchu) a celý Vesmír (nakloněná osa zemská způsobuje střídání ročních období)? Vlastně mnoho vesmírů! (A pouze na jedné malé Zemi byl stvořen Adam?) Vše vzniklo jen vývojem? (Darwinismus – kreacionismus?) Vývojem z housenky a kukly vznikne nádherný motýl? Kde se vzaly geny, instinkty, emoce … A co složitý lidský mozek – dosud nenapodobený? To, co kdysi snad stvořil Bůh, dnes pracně zkoumají vědci a určují stáří až do miliard let.„Největší záhadou je -proč vůbec cokoli existuje."

Bůh je cosi jako permanentní všudypřítomná prapodstata světa, která mu dává smysluplný směr. Souhra okolností umožňující život je natolik jedinečná, že nemůže jít o náhodu. Evoluce je jakousi metodou stvoření.

Cicero: „Nepřijdeš na chýšku v lese, o níž bys myslel, že ji nikdo nevystavěl. Avšak na velikou budovu vesmíru bys mohl hledět, na její velikost, nádheru a harmonii a mohl bys myslet, že ji nikdo nestvořil?“ (De nat. deor. 2, 5, 16.)

Jak si představit Boha? Jako neviditelnou energii – třeba elektřinu – také ji nevidíme a stále ji používáme. Nebo třeba jako 4. (nebo další) dimenzi. (Bytost žijící ve dvojrozměrném světě stínů si nedovede představit existenci vyšších dimenzí; když ale jeden stín pozná 3.dimenzi a unikne do ní – třeba vyleze na komín – svět stínů ho nevidí, ale on jej ano. Poslední výzkumy kosmu hovoří až o jedenácti dimenzích. Multivesmír-mnohosvět.) Věříme v slunce i když nesvítí, věříme v lásku i když ji necítíme; věříme v Boha i když mlčí.

Nejlepší odpověď
Banán88

jo.. jenze Buh je v celku vtipalek a jeste ke vsemu pekne naladovy.. takze se pachtime po tom co kde jeste z nudy provedl za kulisarnu…

No a pokud by jsme se meli bavit seriozne, tak vznik zivota na planete Zemi je dilem sice neskutecne nahody, ale neni vylouceno, ze o par svetelnych let dal, nevzniklo jeste neco podobneho ..
Doplňuji:
… navic Bible je fajn cteni, ale autor evidentne cekal, ze s tim nadela peknou paseku tak se radsi ani nepodepsal.. takze na slova v ni bych tak moc nespolehal, jestli chcete opravdu dobreho autora Sci-Fi tak doporucuji Raye Bradburyho ;)

Další odpovědi
gecco

Problém…

  1. nevěříme sami sobě
  2. nevěříme svým nejbližším
  3. nevěříme nikomu – kromě sebe
  4. ani už mi sami nevíme, komu vlastně (ne)věříme

___
Nejde o sekvenci, spíš jen tak ´dumám´…
___
Mám takový neblahý dojem, že:

  • čím méně věří člověk sám v sebe, tím snáze najde – čemu/komu věřit
  • čím více člověk věří sám v sebe, tím méně důvěřuje (věří) něče/ko/mu

___
Mimozemšťani?? – no, koho zklamalo vše pozemské, taky si nějaký objekt víry najde… Když jej potřebuje.
😉

annas

Třeba se mnozí domnívají, že mimozemšťané budou mít lepší charakter než my

Na jedné straně je určitě prospěšné, že lidé touží po poznání něčeho nového, neznámého, ale na druhé straně zapomínají na porozumění jiným.

Pokrok ukazuje cestuje vpřed, ale zamyslíme-li se nad tím, je to vždy cesta k lepšímu? Kažá mince má rub a líc.

zjentek

jakože ta kniha je i pro jiný planety?

mojitek

ano,právě podler Bible… A víte jistě,že PŘESNĚ TOTO v ní původně i bylo od pradávna a že nebyla „k obrazu něčímu tzv. poupravena“??? Neuškodí občas pátrat i jinde nežli jen z jedné jediné „knihy“.
Doplňuji:
pravdou je,že nevíme zhola nic. Ale myslím,že Bible(tak jak jí znají masy) a Darwinismus (vše čirou náhodou atd)jsou pravdě na hony vzdálené…

arygnoc

ono s tou vierou v nadprirodzeno je to troška inak.
kresťanstvo je iba nástupník prírodných náboženstiev, ktoré vysvetľovali prírodné javy činnosťou bohov – lebo ľudia si nevedeli vysvetliť blesk, hrom, ročné obdobia, proste prírodné javy, nemali ani šajn o atómoch a výskyte prvkov, ale ani o nejakej demokracii, teokracii a pod.

vznik kresťanstva bol v podstate politický krok – a každá ideológia potrebuje nejaký kódex, program (Kapitál, Biblia, Korán, …).

no a ako je to s tými mimozemšťanmi:
predstavte si, že v amerike nepoznali do príchodu európanov koňa – a aký bo úžas indiánov, že jazdec na koni je vlastne BYTOSTI DVE – božstvo sa rozdvojilo.

v oceánii dodnies uctievajú pozorované lietadlá.
atď.

no a teraz – ktorý z indiánov by prepokladal, že za morom je nejaká iná zem (kontinent), na ktorom tiež žijú príbuzné bytosti – ľudia?
a pre európanov platilo to isté.

no a podobne je to i s planétami.
viete, je to predsa tak jednoduché – ak v potoku v našom údolí žijú ryby, prečo by nemali žiť v potoku vo vedľajšom údolí?.

no a keďže boh (ak je) je predsa len boh, určite mal toľko rozumu, že si robil zálohy.

to, že niečo (ešte) nepoznáme, neznamená, že to má nejaký nadprirodzený pôvod (viď bohoslužobníctvo k lietadlám v oceánii).
veda – na rozdiel od náboženstva – pripúšťa, že niečo ešte nevie vysvetliť, a tak pátra (veda, od slova vedieť). náboženstvo je dogmatické: „takto to je a basta“.

a preto som presvedčený, že mimozemšťania sú, a preto som presvedčený, že náboženstvo je pliaga ľudstva.

;-Q

setapouch

V Bibli není psáno, co stvořily jiné bytosti, např. Ďábel.

dnb

Jedna planeta s jedním bohem, to nemění nic na tom, že těch „bohů“ můžou být miliony. Stejně si lidé víru vytvořily sami, aby měli lepší pocit, že žijí na něčem co je pro ně neuvěřitelné. Víra pomalu, ale jistě zaniká, protože už jsme dávno přišli na to, jak celá planeta vznikla. Doporučuji tento dokument: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=uYe_zqbok­Qk
Po mimozemšťanech se už pídit nemusíme, jen veřejnost je velmi zvědavá. Oblast 51, obrazce v polích, neznámé objekty na obloze… to vše je ve většině případů ututláno nějakým rozumnějším vysvětlením, než existence mimozemské civilizace a to si myslím že je chyba…
Ve vesmíru jsou Tisíce galaxií, Miliony hvězd nebo-li sluncí, Miliardy planet a my jsme jediní? To je směšné. Jediný reálný problém je, že se tady jedná o tak velké vzdálenosti, že by jsme snad fakt museli létat v nějakém Hyperprostoru či co, ani ta strašlivě rychlá rychlost světla by nám moc nepomohla, pač by jsme k alfě centauri (což je mimo jiné druhá nám nejbližší hvězda) letěly více jak 4 roky.

MK44

„Proč se pídíme po mimozemšťanech?“ – toť dobrá otázka.

  1. Ze zvědavosti? I objevitelé, kteří vyplouvali v dobách zámořských objevů na oceány, byli zvědaví, co že je za obzorem. Ale – po pravdě řečeno, nezajímalo je víc, co se odtamtud dá získat, co se dá přivézt? A když si to nepůjde prostě vzít, tak od koho by to šlo vykšeftovat?

Co by nám takoví mimozemšťané mohli poskytnout? Know-how? Technologie? Léky? Poznatky z oblasti otázek po smyslu jsoucna, vesmíru, života? Byli by ochotni se s námi v jejich řešení spojit?

  1. Z pocitu osamělosti lidstva ve vesmíru? Představa, že jsme v tom ohromném časoprostoru sami, může být tísnivá. Přinese nám poznání, že někde, možná daleko, jsou také nějaké bytosti, úlevu? Radost? I když budou podobní víc pavoukům než primátům? I když komunikace s nimi bude navýsost náročná? Můžou myslet tak odlišně, že je vůbec nedokážeme pochopit. A není-li nějaký „kanál“ mimo tento časoprostor jak jej nyní chápeme, bude taková komunikace hodně zdlouhavá. Budou-li mimozemšťani sídlit jen v nejbližším sousedním rameni Galaxie, obdržíme reakci na náš signál za tisíce až desítky tisíc let!
  2. Ze strachu? Abychom se o nich dozvěděli co nejdřív a mohli se na ně připravit? Připravit se dřív než nás vyvraždí, zotročí nebo na nás začnou experimentovat jako „šedivci“ ze sci-fi filmů? Pátráme ve vesmíru po známkách života tak, jako za války obsluha u britských radarů po nacistických bombardérech?
  3. ?

„Přece podle Bible …“ – Jakou roli by měly představy našich dávných předků o světě zachycené v textech sumérských, řeckých, indických bájí, Tóry, Avesty, Nového zákona, Koránu aj. hrát ve zmíněné otázce? Můžu se mýlit, ale není mi známo, že by v nich bylo něco například o planetě Neptun, o povrchu Marsu, o galaxiích, o pulsarech a přece jsme se jich dopídili.

„Doplnění:“ – obsahuje příliš mnoho otázek a nesouvislostí, takže na něj nelze stručně a uceleně reagovat. Pokud jej rozdělíte do samostatných otázek, možná zpestříte poněkud monotónní převahu otázek typu „Jak se jmenuje ten film, co jsem neviděl?“ na těchto stránkách 😉

Takže na závěr jen – Jesliže nedokážeme (věda nedokáže) něco vysvětlit, můžeme o tom přemýšlet a dokonce si můžeme vymýšlet různé hypotézy. Je to však důvodem proto, abychom některou z nich bez důkazních indicií upředňostňovali, neřkuli ji označovali za správnou či za jedinou možnou?

Roman71

Většina lidí se nedokáže smířit se zřejmým faktem, že země je jediná obydlená planeta ve vesmíru :) ..kolik let bylo obětováno výzkumu vesmíru (například projekt „Listening to space“) a výsledek? Žádní zelení mužíčkové, ani vyšší hmotná forma inteligentního života široko daleko ve vesmíru, kam jen teleskop dohlédne.

annas

Třeba se mnozí domnívají, že mimozemšťané budou mít lepší charakter než my

Na jedné straně je určitě prospěšné, že lidé touží po poznání, něčeho nového, neznámého, ale na druhé straně zapomínají na porozumění jiným.

Pokrok ukazuje cestuje vpřed, ale zamyslíme-li se nad tím, je to vždy cesta k lepšímu? Kažá mince má rub a líc.

mojitek

o jejich „charakteru“ si nedělám žádné iluze.To,že většina z nich bude na mnohem větší/vyšší technické úrovni neznamená,že budou mírumilovní.Vše nasvědčuje tomu,mírumilovní asitak jako kdysi kolonizující španělé…

arygnoc

vaša skepsa je síce na mieste, ale takto otázka nebola položená.

skutočne môžeme stretnúť dobyvateľov, ale takisto i samaritánov.

;-Q

dnb

K doplnění: Vždycky vše musí nějak logicky fungovat, nikdo nic a nikde nevymýšlel. Právě ony dimenze za to můžou. Vesmír je prostě jedna velká dimenze ve které se odehrává to co se odehrává. Nechci se vrtat do vědeckých tvrzení, ale velký třesk nepodložily ničím reálným. Vznik planety ano. Dle mého názoru se vesmír v určité, nepředstavitelné vzdálenosti znovu opakuje a kdoví, možná že právě v jiné dimenzi. Vesmír prostě nemá nikde žádný konec a nikdo ZATÍM nemůže říci, jak vznikl. Před námi je ještě mnoho generací, kteří snad se svým evolučním vývojem přijdou na to, jak vypadá 4 rozměr.