samicek333

Proč se pevnějšímu papíru říká čtvrtka?

Nejlepší odpověď
Dochy

sesednizkola: chyba. polovička z A0 je A1… každý další rozměr je polovička předchozího. A4 je šestnáctinka z A0.

Možná je odpověď zde: http://www.pre­pocet.cz/papir/

Formáty řady A mají v češtině své zažité názvy:

A2 – arch
A3 – půlarch
A4 – čtvrtka
A5 – list
A6 – půllist
A7 – čtvrtlist

Další odpovědi
Děda Louda

Nejde o pevnost, nýbrž formát listu.
Pevnost bývá rozlišena tzv. gramáží.

Lamalam

Jde o typografický slang. Vztahuje se k formátu, nikoliv k síle papíru.

A0 – čtyřnásobný arch
A1 – dvojnásobný arch
A2 – arch
A3 – půlarch
A4 – čtvrtka
A5 – osmerka, list
A6 – půllist
A7 – čtvrtlist
A8 – osmina listu

anonym

může to být podle nějaké dřívější normy, kdy měla gramáž 250g/m2. tudíš je to čtvrtina z jednoho kg. 🙂

Klaproth

Jsem v oboru vyučen a mnoho let jsem v něm i pracoval. Je to takhle: v polygrafii se za základní velikost papíru, od které se odvozují všechny ostatní formáty, považuje A2 neboli „arch“. Čtvrtina archu čili „čtvrtka“ je naše známá A4.

sesednizkola

Format A0 deleno dveme = A2 deleno dvema = A4 – čtvrtka, tedy ctvrtka z puvodni A0 . A4 je čtvrtka a na gramazi nezalezi.

Aha tak diky za opravu, pamatuju sti to asi blbe)

Pappillio

Kdyby to bylo podle formátu, tak se A4 všem typům říká čtvrtka.
Také si myslím, že je to dle gramáže, protože dříve se vyráběli pouze gramáže 250g.