Curiosity

Proč se parašutisti před skokem z vrtulníku uchytávají karabinou?

Mamka říkala, že prý se parašutisti uchytávají ve vrtulníku na něco nějakou karabinou před tím než vyskočí.. že si toho všimla ve filmech atd. Já si toho nikdy nevšimla, ale taky mě to zajímá!! 🙂 Proč se tam uchytávají? K čemu to slouží.. když pak vyskočí.. přece na tom nevisí!! 😁 K ČEMU TO JÉÉÉ?? 🙂

Nejlepší odpověď
baghira

Je to otevírač padáku. Jak vyskočí, tak to lano připevněné karabinou v kabině letadla jim vyškubne z toho batohu na zádech padák, aby ho nemuseli otevírat ručně.
Samozřejmě jsou i jiné způsoby otevírání.

Další odpovědi
Alesh

Přesně jak píšou kolegové.
Jen bych doplnil, že je to z důvodu toho, že se jedná o skoky z malé výšky tzn., že je potřeba okamžitě zahájit otevírání padáku (eliminace volného pádu). A druhá věc, je ta, že jich většinou skáče několik za sebou a tudíž se to musí i dobře načasovat, aby se do sebe nezamotali, což by mohlo hrozit, pokud by otevírání probíhalo různě.

L.Knize

Nevím, jak se tomu říká odborně, ale je to mechanismus, který jim otvírá padák.

tom004

Ne,nevisí.Ten popruh,jim automaticky otevře padák.

gepik

Ještě bych dodal, že se to týká vojáků, kteří jsou (na rozdíl od sportovců) ověšeni zbraněmi, výstrojí a stresovaní před bojem. Tak nemají potřebu se starat ještě o padák.

lexx

tohle používají i výsadkáři v eroplánu, v případě selhání (neotevření) padáku mohou po laně vyšplhat zpět na palubu a zachránit si život před volným pádem na zem