jjj123456789

Proč se ostravský fotbalový klub jmenuje Baník a ne Banik?

Nejlepší odpověď
zjentek

někde se rodný jazyk prostě nerespektuje ..proto taky ve Varech nemaj FC бульдо́жи
Doplňuji:
..nebo бульдо́ги

Další odpovědi
ponovotny

proč by se měl jmenovat Banik? Jmenuje se Baník, protože to znamená horník. Kdyby se jmenoval Banik tak by to nic neznamenalo. To že to čtou „nářečně“ krátce je druhá věc.

annas

Vám jde zřejmě o příponu – ík, nikoliv ik. Je třeba rozlišovat spisovné pojmenování a regionální. Přípona -ík/ník vyjadřuje abstraktní, tedy přenesenou variantu konatelského jména – baník pracuje v bani…
To, že „Ostravaky mají kratke zobaky“, je jiná skutečnost – samozřejmě jev nespisovný.

Spíš je zajímavé, že výraz baník byl převzatý ze slovenštiny jako jeden z významů tohoto slova. Původ z „lat. bal(i)neum ‘lázně’ z ř. balaneĩon tv. Původně šlo o kamennou lázeň zapuštěnou do země, odtud přeneseno u záp. Slovanů na ‘důl“. – Rejzkův etymologický slovník.

Proč byl zvolen slovenský název, těžko říct. Ale Baník jako název pro klub zní lépe než Horník.

marci1

Klub který původně označoval hornický klub se nazývá Baník ( asi ze slovenského horník ) a na ostravsku se klidně může vyslovovat s krátkým -i-. 🙂