DJcajicek

Proč se odvádějí daně?

Nejlepší odpověď
Led_

Zjednodušene povedané, aby štát mal z čoho hradiť svoje výdaje. Na špecifikovanie výdajov je tu málo miesta

Další odpovědi
anonym

Aby stát měl z čeho platit lidi, kteří nic nevyrábí, čili státní úředníky (učitele, lidi na úřadech, poslance a senátory, ministry, prezidenta a jiné).Čili všichni co nepracují v soukromém sektoru tak jsou placeni z těchto daní.

Zbynas

Každá daň jde na něco, např. silniční daň (podnikatelé a firmy) jde na opravu a stavby infraktustury apod. Z něčeho stát musí žít a všechno, co se ti zdá normální (úklid komunikací vč. chodníků, složky záchraného systému apod.) se musí z něčeho platit.

Drap

Stáít musí zabezpečovat spoustu věcí " Vládu , armádu, policii, sociální věci, školství,a mnoho dalšího. Kde by na to bral ?

anonym

Emoce a jednostranné chápání daní ještě nevede k objektivnímu názoru. Takže by to chtělo hlouběji zapřemýšlet. Stačí se zeptat třeba jenom Wiki:

Charakteristika daně – daň je platbou:
nedobrovolnou, povinnou, vynutitelnou – placení daní je nařízeno zákonem,
nenávratnou – zaplacenou daň nelze požadovat zpět,
neekvivalentní – neexistuje nárok na adekvátní plnění za daň,
neúčelovou – plátce daně nemůže ovlivnit, na co budou daně použity,
ve prospěch veřejného rozpočtu, obvykle opakovanou.
Účel daní – Důvodem existence daní je nutnost získat prostředky na financování veřejného sektoru – k financování funkcí státu a veřejné správy, jako jsou:
armáda a vojenská obrana obecně, udržování veřejného pořádku, dodržování zákonů, včetně ochrany práv, majetku apod.,
tvorba a údržba infrastruktury,
náklady na provoz veřejné správy,
přerozdělování bohatství.
Státy používají daně zejména k částečnému či úplnému financování některých veřejných služeb, jako například:
starobní důchody a péče o staré osoby (tvoří obvykle největší náklad státu),
zdravotní péče (obvykle druhý největší náklad státu),
vzdělávání,
sociální péče,
podpora v nezaměstnanosti,
ochrana přírodního bohatství a životního prostředí,
veřejná doprava.
Tyto služby mohou být z daní financovány buď úplně, nebo mohou daně pouze doplňovat individuální pojištění či spoření, které jsou však někdy nařízeny zákonem (tedy do jisté míry tvoří další formu zdanění).

Státy prostřednictvím změn parametrů daňového systému mohou ovlivňovat několik cílů:
Přerozdělování bohatství mezi různě bohatými vrstvami obyvatelstva – kdysi byly vyšší vrstvy podporovány daněmi uvalenými na vrstvy nižší (viz například desátek), v moderní společnosti naopak stát zdaňuje pracující a podnikající, aby mohl vykonávat své funkce a politiku (například pomáhat sociálně slabým, tělesně postiženým, občanům v důchodovém věku apod.).
Ovlivňování chodu makroekonomiky – takové metody se označují jako fiskální politika.
Ovlivňování spotřeby různého zboží a služeb.
Prostřednictvím daní stát mění výhodnost některých činností – některé zatěžuje a naopak jiné podporuje subvencemi.
Míra používání těchto nástrojů se v různých státech liší, nejvyšší je typicky v socialistických státech.

Michálek1245

V zásadě je to příspěvek občana státu za to, že mu stát jako revanš poskytuje nějaké výhody, nebo možnosti. Záleží pak taky na tom, jaká ta daň se platí: Ve finále to je pak tak, že z vaší levné peneženky stát tahá tím více peněz, čím více se snažíte být ekonomicky nezávislý.

Led_

Uvádějte zdroj

Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří.
http://www.od­povedi.cz/kodex
PS.
Najlepšie pridaním odkazu, ak je odkaz dostupný, uľahčíte ostatným možnosť si prečítať k tomu aj ďalšie informácie.

Drap

Když už někdo opíše polovinu googlu , tak by jste přece nechtěli, aby přidával odkazy.

Led_

Ja chcem vedieť aj tú druhú polovinu…

annas

Všimla jsem si rovněž, že chybí odkaz na Wikipedii, z níž je odpověď převzata.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Da%C5%88#­Charakteristi­ka_dan.C4.9B

Led_

Toto porušenie u tohto nicku je bežné :)
pśśśt, žiadne mená :)