Bruneta84

Proč se obrysovým světlům říká parkovací?

To se používala, nebo používají k parkování? Když se jim tak říká?

Odpovědi
Pixma

Parkovací světla nesmíš použít při jízdě. Parkovací světla označují stojící auto.

dubraro

Používají se při parkování, pokud auto parkuje na neosvětleném místě. Dnes je jejich používání už jen zřídkavé, protože auta většinou parkují v osvětlených ulicích měst.
Parkovací a obrysová světla nejsou úplně totéž, i když u většiny aut se k oběma účelům používají stejné svítilny. Obrysová slouží k označení obrysů vozidla, aby bylo vidět, kde má v noci bok, zadek, předek. Při objíždění a předjíždění se rozezná dle nich v noci okraj vozidla.
Parkovací mohou být zapnutá jen na straně do silnice, obrysová svítí vždy všechna zároveň.
Parkovací se používají, když auto stojí, obrysová když jede.

Zdroj: https://www.po­radte.cz/auto-moto/9525-obrysova-svetla-vs-potkavaci.html

led

Obrysové svetlo vyznačuje priestor (obrys vozidla), ktorý zaberá stojacie – parkovacie vozidlo. Parkovacie svetlá, ak je možné ich rozdeliť, svietia na neosvetlenom mieste len zo strany vozovky, nie z chodníku. Používa sa to z bezpečnostných dôvodov, nie na presun a jazdu vozidla (aj keď svojho času, neviem, či to platí aj dnes, v mestách SSSR jazdili vozidla v noci len s obrysovými svetlami).

cukrar

Protože dříve se používala jen jedna světla, která byla jak obrysová, tak parkovací. Časem se začali používat parkovací (Š1000MB de Luxe), po novelizaci vyhlášky takto nemohli osvětlovat parkování, pak se používal blinkr vlevo a vytažení klíčku.

Tazatelka se ptá, proč se jim tak říká, nikoliv jak se s nimy svítí..

andrejka45

Parkovací a obrysová světla slouží k různým účelům, ale často se zaměňují. Parkovací světla slouží k osvětlení zaparkovaného vozu, zatímco obrysová světla pomáhají identifikovat obrysy vozu při jízdě v noci

Parkovací i obrysová světla však mohou být užitečná při jízdě za zhoršených světelných podmínek. Mějte na paměti, že parkovací světla by se měla používat pouze tehdy, když je vůz zaparkován čelem k silnici, zatímco obrysová světla by se měla používat, když je vůz v pohybu.

Více informací se můžete dočíst například zde: https://becher­market.cz/unca­tegorized/obry­sova-svetla-vs-potkavaci/