houbín

Proč se oběť neotrávila kyanidem draselným?

Dle textu potřebuji zjistit, jak je možné, že se Rasputin neotrávil kyanidem draselným a zapsat tento děj chemickou rovnicí.

„Vrah číhal na pravou chvíli, takže si cyankáli ponechal ve vlhku a teple kuchyně několik týdnů. Nakonec podal oběti jed vmíchaný do šlehačky a portského vína. K obrovskému zděšení spiklenců Rasputin podání jedu přežil a tehdy nevysvětlitelný jev byl považován za zázrak a důkaz moci propůjčené Rasputinovi bohem.“

Musím vycházet z textu, nejde o jeho pravdivost (všichni se dohadují, jak to s ním vlastně bylo). Indície jsou dle mého názoru právě šlehačka a portské, obsahují hodně cukru. Vlhkost a teplota by na KCN neměli mít vliv. Napadla mě neutralizace KCN se sacharózou C12H22O11, ale z rovnice vyjde nějaká blbost.

Odpovědi
cynique

Smrtelná forma kyanidú je HCN, k vytvoření je nutná přítomnost kyselin.
Samotné podání KCN neproběhlo u Rasputina „v dostatečně kyslém médiu/nosiči“. Druhý, hlavní faktor selhání byl nízký obsah žaludečních kyselin. Rasputin měl žaludeční potíže ve smyslu hypoacidity.
U něho tedy došlo ke koincidenci dvou faktorů.
Doplňuji:
Výše popsaný mechanismus, že se nevytvoří potřebné množství 270mg HCN v důsledku nízké acidity žaludku – což je hlavním faktorem selhání (a k němu doplňkovým faktorem nedostatečná kyselost roztoku kyanidu) je vzácný, ale ne nemožný.

Obdobným mechanismem byl (ne-)otráven jistý Henry Barnett v 1898, který zemřel na otravu Hg(CN)2 až 11 dní po podání. Exhumační pitevní nález potvrdil vyšší koncentrace kyanidu v ledvinách, játrech i střevě. Také měl problém se žaludkem (asi hypoacidita).

Našel jsem ještě jedno vysvětlení:
Napsala ho Rasputinova dcera Maria Rasputina v pamětech.

Rasputin nejedl sladké. To ale Felix Jusupov nevědel. I když tedy byly koncentrace ve sladkostech dostatečné, Rasputin si z nich možná nic nedal. Rasputin nejedl ani maso. Pouze a výhradně jedl ryby a brambory, napsala Maria Rasputina. Proto akce selhala.

bolak

CN− + S2O32− → SCN− + SO32−