Legionář

Proč se nezapíná spodní knoflík u saka?

Proč se spodní knoflík u pánského saka nezapíná? Je důvodem pouze móda? A musí být rozepnutý stále, nebo existuje situace, kdy se zapíná? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

http://www.lui-magazine.cz/co-se-deje/item/3437-tajemstvi-mody-proc-se-posledni-knoflik-u-saka-nezapina
Rozepnutý poslední knoflík u saka je vzpomínka na minulost, kdy muž musel být kdykoliv schopen rychle tasit kord či meč. Aby pro něj rychle a snadno dosáhl, začal se nosit spodní knoflíček rozepnutý. Existuje i legenda, která praví, že kdysi přibral jeden anglický král tak moc, že už sako nemohl dopnout a aby to nebylo trapné, začali to nosit všichni v zemi.

Ve skutečnosti je nutnost nezapínat sako dána jeho střihem – sako dole prostě není dost široké na to, aby se dalo nosit úplně zapnuté. Když je dolní knoflík zapnutý, nemůže se muž v saku pořádně rozkročit a navíc je obtížné dát si ruce do kapes. Rozepnutý knoflík také zmenšuje důraz na oblast kolem břicha, kterou se prostorově výraznější muži snaží co nejvíce zakrýt.

Zapnutí saka v horní části zvýrazňuje mužnou postavu a většina současných sak už ani není šitá tak, aby vůbec umožňovala zapnutí spodního knoflíku. Dolní knoflík při zapnutí zakrývá opasek, který má v pánské módě vyloženě ozdobnou funkci. Jedná se tedy o módní prohřešek a je třeba se mu vyhnout. Musíme ale zmínit, že pro blazery toto pravidlo neplatí, jsou totiž určeny pro méně formální příležitosti.

Problém může nastat u sak s jedním knoflíkem, který se nemusí zapínat. Složitější jsou tříknoflíková saka s placatými klopami, kde se zapínají dva horní nebo jen prostřední knoflík. Největším oříškem jsou dvouřadová saka, která se sice moc nenosí, deformují tělo a přidávají na kilech, ale pořád působí velice honosně. I zde necháváme poslední knoflík rozepnutý a to konkrétně ten, který je umístěn z našeho pohledu napravo.

Další odpovědi
brillant

Viz https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=sa­ko+zapínání&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8

Spružina8

Nebo je to pro břichatější pány aby jim neprasknul když si sednou :)