SteimlX

Proč se nesmí mezi kolegy komunikovat o platech?

Máme to v kolektivní smlouvě-prý-.
Vedoucí mě jednou slyšel, jak se bavím skolegou, kolik máme a bylo mi řečeno, že pokud neukončíme tu debatu, tak nás vyhodí za porušení kázně-smlouvy.

Nejlepší odpověď
anonym

Protože firma má na každého zaměstnance jiný metr.V nynější firmě jsem již pátý rok a když vloni přijímali nové pracovníky, tak jim nabídli o 10Kč na hodinu více než nám stálým zaměstnancům.Pochlu­bil se mi právě nastoupivší kolega.Když jsem se na to zeptal vedoucího, tak kolegu po měsíci propustili, právě kvůli tomu, že řekl kolik mu dali na hodinu.
U mé dcery v její firmě to bylo to samé.Ona se bavila s kolegyní, která nastoupila rok po ní a ta měla dokoce o 2000Kč více než dcera.Takže se také ohradila na vedení firmy, sice jí přidali ale kolegyni propustili.
Takže je to tady ještě horší než za komunistů.Tenkrát právě starší a zkušenější mívali větší výplaty, právě proto, že měli větší praxi a dokázali si poradit s více věcmi.Dneska naopak mají více ti nastoupivší, protože potřebují nalákat nové lidi a vědí, že starší zaměstnanci jim neutečou.

Další odpovědi
Michal Kole

aby jste si nemohli stěžovat proč má kolega víc než ty.

Přitom si to nemusíte říkat, stačí „jakoby zapomenout“ vyýplatnici na stole a rychle muset odběhnout.

baghira

Protože plat je záležitost mezi tebou a firmou, a každýmu jinýmu je po tom pendrek. Já bych se o konkrétní výšce platu s kolegy nebavil, ani kdyby to zakázané nebylo, považoval bych to za nevhodné, možná až za neslušné.
Doplňuji:
Když už do toho musel „lahny“ zamontovat komunisty, tak si pamatuju, že za nich měl ve fabrice leckterý inženýr menší plat než zámečník. TO považuju za levárnu, ne to že si někdo při nástupu umí říct o pár korun víc.

anonym

pro baghiru
Ale ti inženýři to doháněli čtvrtletníma prémiema či třináctým platem, takže v konečném součtu za celý rok měli více než ten zámečník.