Sabeth

Proč se nepoužívá na světě jenom jeden jazyk?

Odpovědi
Zbynas

Protože se ještě nestihl sjednotit. Ale nedělám si iluze o tom, že za několik tisíc let, už jen jeden jazyk bude :)

MK44

Různost jazyků vznikala tak, že se lidská populace dělila na skupiny, které se rozcházely a ztrácely vzájemný kontakt. Jazyk každé takové skupiny se pak vyvíjel odlišně.

Při styku různojazyčných skupin mohlo dojít jednak k jazykové asimilaci jedné skupiny druhou – jako například slované po příchodu na naše území pravděpodobně asimilovali starší keltské obyvatelstvo – , nebo k míšení obou jazyků a vzniku nového – například románské jazyky nebo angličtina v Evropě nebo „kreolské“ jazyky v karibské oblasti.

V posledních desetiletích dochází hlavně k zániku menšinových jazyků. Jsou pohlceny jazyky úředními (Francie, Indonésie, USA [mnozí potomci původního indiánského obyvatelstva hovoří pouze anglicky]) nebo se sjednocují z různých nářečí v rámci národních sjednocení (Němčina).

Jazyk silně ovlivňuje způsob myšlení, protože různé jazyky disponují jinými lexikálními a gramatickými možnostmi. Zánik každého jazyka znamená kulturní ochuzení lidstva jako celku. Narůstající globální komunikace možná jednou způsobí, že všichni lidé budou mluvit pouze jedním jazykem a tedy i myslet stejným nebo téměř stejným způsobem. Taková unifikace není žádoucí, neboť snižuje možnost pohlížet na svět více způsoby.

Ideální by bylo, aby si každé etnikum uchovalo vlastní jazyk a aby existoval jeden mezinárodní jazyk. V evropském středověku takto sloužila latina. Dnes má, v globálním měřítku, k takové pozici nejblíže angličtina. Ale co bude v budoucnosti je těžko odhadovat. Antická řečtina byla takovým mezinárodním jazykem východního středomoří po cirka tisíc let – a zanikla. I latina v evropském novověku ztratila svou pozici. Kdo ví, co se na Zemi semele a zda nebude angličtina převálcována jiným jazykem?

krftwrk

Kvuli vlastencum…

Dokazes si predstavit ty demonstrace Oi!ek kdyz by misto cestiny byla napr. nemcina ?

badisko

A tobe by se to libilo ? No me teda ne ..ale z5 k veci ono by bylo ..velice tezke pouzivat jiny a jediny jazyk …uz jen kvuli tomu ze kazdy narod ma i jine mysleni …

Mr. Jekyl

Protože spousta lidí česky neumí.

marci1

A který by to měl být ? Kdysi lidé žili ve větších vzdálenostech od sebe a proto různé kmeny, osady mluvily jinými jazyky. A který národ by se chtěl vzdát svého jazyka a mluvit jiným ? 🙂

geekocz

Pokud tě toto téma opravdu zajímá, doporučuji si zjistit nějaké informace o Esperantu. Jde o smyšlený jazyk, který byl sestaven na konci 19. století a měl sloužit jako univerzální jazyk. Pro začátek doporučuji http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Es­peranto

Kelt

Každý člověk jinak myslí. Tím chci říci, že když bude nějaký děj nebo obraz popisovat Čech nebo Angličan, a kdokoliv jiný, tak každý danou věc popíše jinak. A který způsob je ten nejlepší je těžké říci. Není jedno náboženství, není ani jednotká strava, stejná gesta chápou různé národy různě. Univerzální je hudba a matematika.