bolak

Proč se nepouštěli sportovci za komunismu hrát do zahraničí?

Třeba hokejisti, proč museli hrát třeba 10 nebo 15 let doma a až pak je nechali odejít do NHL? Jaký to mělo smysl? A zajímá mě smysl z pohledu komunistické ideologie, jestli když někdo bude máchat hokejkou někde v zahraničí, tím nějak tenkrát ohrožoval stabilitu státu a naše demokratické hodnoty, nebo jakým logickým odůvodněním (si) to tenkrát vysvětlovali?

Nejlepší odpověď
jirkajirka

V té době vše platil stát. Školy,treninky­......Proč by teda neměl požadovat aby se část těchto investic mu vrátila zpět pro další mládež??

Další odpovědi
anonym

Stát se choval už tenkrát v té době jako kapitalista.Jes­tliže sportovci dostali od trenýrek až po vrchní oděv vše zdarma (soustředění, strava na něm), sportovci studovali zadarmo ve školách, tak logicky chtěl, aby mu to pak při závodech vraceli tím, že reprezentují Československo (tudíž socialistickou zem).
Je to přesně stejné jako se rozčilují ti neznalí, že tenkrát se člověk vyučil a musel tři roky odpracovat v tom závodě.
A opět.Fabriky se chovali jako kapitalista.Jes­tliže jsme jako učedníci měli VŠECHNO ZDARMA (montérkama, botama začínaje a placením za jízdenky do školních učilišť konče), tak fabriky chtěly aby se jim to vrátilo ve formě odpracované práce u nich.
Ono to nebylo povinné to podepsání na tři roky, ale fabrika požadovala na tom kdo vyučence zaměstnal ( a nebo přímo po tom vyučenci když se zdráhal podepsat )30000Kčs (tolik tenkrát stálo vyučení jednoho učně) a to ti další zaměstnavatelé nechtěli platit.

Emefej

Protože pojetí socialistického sportu se neslučovalo se západním profesionalismem.

lahny, jirkajirka > vše zadarmo? Nevím kde jste sportovali, ale kluk hrál za komunistů hokej, že bylo vše zadarmo, mi nějak uniklo. Pokud si pamatuji, tak zadarmo byl pouze horní díl zápasového dresu. Vše ostatní – brusle, kalhoty, tréninkový dres, chrániče, ribano, rukavice, přílba, hokejky, ledovné atd. jsme platili z vlastních zdrojů.