freesty

Proč se nemají názvy souborů v PC psát s diakritikou, mezerami atd. ?

Nejlepší odpověď
Já...

Protože může docházet v aplikacích neznajících diakritiku (zákl.programovací jazyk většiny SW je angličtina) k problémům s komolením názvů, nečitelnosti jejich názvů, horšímu indexování a lokalizacím, ap., což vše má za následek horší vyhledávání, orientaci v souborech, atd., atd.

Ne vždy, ale někdy ano. Proto aby s tím autor i uživatel nemusel při příštím používání bojovat, je lepší se držet zásady – „vše bez diakritiky“.

Množství těchto problémů je závislé na tom, s jakým SW (a aplikacemi) a jak často pracujete vy a další uživatelé s – vámi diakritikou pojmenovanými – soubory.

Další odpovědi
Hlada

Základním jazykem počítačů je angličtina, která ve své znakové sadě diakritiku nemá a tak programy neumějí znaky s diakritikou interpretovat. Neplatí to ale absolutně. Mnohé programy jsou plně lokalizované do češtiny, např. MS Office, kde se diakritika používat může.

kudm05s

V dnešní době problém s řešením diakritiky odpadá. V nedávných dobách, kdy se používal systém MS-DOS, byl standartní formát souborů 8 znaků pak tečka a přípona, která mohla mít pouze 3 znaky nebo čísla. Pokud člověk ukládal soubory s diakritikou a s více než 8mi znaky na popis souboru, tak se text komolil a to co bylo dopsáno po 8mi znacích se značilo ~1 a postupně s čísly výše dle schodných znaků do 8mi míst. Čeština se implementovala rozšířením jazykové sady při načítání DOSu. Dnešní Windows standartně obsahují (Evropa)+ EN, všechny evropské jazykové sady, (Asie) asijské + EN apod. Je rozšířen počet znaků na soubor a koncovka může obsahovat i víc než 3 znaky. Takže řešení tohoto problému je nepodstatné, pokud se nepoužívá Windows 95 a starší.