Hanuljak

Proč se některé fotbalové týmy jmenují Spartak a Dynamo?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? To byste se musel zeptat klubů, pátrat v jejich historii.

Jinak těžko říct. Jednou z možností je přenesený význam od starověkého města Sparta a českého významu slova dynamo..

Sparta, Spartak – podle spartanské výchovy, kdy silní a zdatní chlapci byli vychováváni k poslušnosti,, ukázněnosti, obratnosti, družnosti, síle. Měli bojovného ducha, tělesnou obratnost, tvrdou výchvu, museli se podřídit vedení, žít v kolektivu atd. Konaly se soutěže v LA – běh, házená, skákání, hod diskem, oštěpem atd.

I takové vlastnosti musí mít sportovci.

Dynamo = z řeckého dynamis = síla. Jinak také elektr. zařízení na výrobu stejnosměrného proudu, které musí pracovat spolehlivě.

Tudíž i sportovec musí být spolehlivý, silný, reagovat jedním směrem, vydržet atd.

Nejstarší název pražského klubu je Sparta, přívrženci a hráči = sparťané.
Z historie klubu vyplývá, že název vznikl podle Sparty, když byla antická jména v módě. „Jméno Sparta pochází ze starověkého města Sparta, jehož obyvatelé se vyznačovali bojovností a vůlí.“

1953 – TJ Spartak Praha Sokolovo (Tělovýchovná jednota Spartak Praha Sokolovo) až do roku 1965,, kdy se vrátil název Sparta. Takže z toho vyplývá, že i názvy Spartak souvisejí s antickou Spartou.
Podle Wikipedie AC Sparta Praha… https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/AC_Sparta_Pra­ha

Existují i kluby Spartakus, které se věnují boxu. Nebo překážkové běhy – názvy souvisejí s římským Spartakem.
Spartakus – otrok a gladiátor, který se stal vůdcem třetího neúspěšného povstání otroků ve starověkém Římě v 1. st. p. n. l..

Další odpovědi
anonym

isteron, přečti si odpověď annas a potom mudruj.

quentos-i, bylo to nutné upravovat otázku? Nezacházíš příliš, nebo jsi se zase uklikl?

zorro

Barbakane, to že annas něco napsala ještě neznamená, že má pravdu. Spartak není od starověkého města Sparta , ale od Spartakuse a povstání otroků.
Jo, a s tím quentosem už jsem si toho taky všiml. Holt diagnóza – učitel.

isteron

To sú názvy, ktoré pochádzajú ešte z čias socializmu. Veľmi boli obľúbené v krajinách sov. bloku.

Mupek

Protože je to podle sovětského vzoru.Dynamo jsou policajti něco jako u naše Rudá Hvězda. Lokomotiva zase nádražáci a Spartak už nevím podle čeho je.

Lamalam

Annas > Nejstarší pražský klub se jmenuje Sparta? Zeptejte se slávistů.

annas

Mluvím o pojmech Sparta a Spartak, takže o původ názvu klubu.

Historie fotbalové Sparty začala v roce 1891, kdy několik nadšenců z–
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/AC_Sparta_Pra­ha

SK Slavia Praha je český fotbalový klub z Prahy. Byl založen v roce 1892 atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/SK_Slavia_Pra­ha
--

Lamalam

Sparta byla založena 16.listopadu 1893. Viz http://www.spar­ta.cz/cs/klub/­historie/ac-sparta-praha.shtml#a1

annas

V odkazu je vysvětlené, jak to s prvenstvím je.

"Prvním fotbalovým klubem nebyla ani Sparta, ani Slavia, nýbrž International Rowing Club. Byl založen už v roce 1889 a hřiště měl na Císařské louce na Smíchově.

Nejstarším českým fotbalovým klubem, který dodnes existuje, je AC Sparta Praha. Oficiální datum vzniku klubu se považuje datum 16. listopadu 1893, kdy byl založen klub s názvem AC Královské Vinohrady . Neoficiálně r. 1891).

Sportovní klub Slavia byl založen 31. května 1895, čili až rok po Spartě, přičemž fotbal začali hrát slávisté až v roce 1896. Pravdou ovšem je, že již 2.listopadu 1892 byl založen SK ACOS Praha (Sportovní klub Akademický cyklistický odbor Slavia Praha), sportovní odbor „literárního a řečnického spolku Slavia“. Toto datum Slavia dodnes uvádí jako oficiální datum založení klubu. Ten se však zpočátku zabýval cyklistikou, ne fotbalem, a navíc byl brzo pro údajnou protirakouskou činnost rozpuštěn. Pokud tedy nehovoříme o „sportu“, nýbrž o fotbale, zdá se mi prvenství Sparty bližší pravdě."

http://www.kom­pas.estranky.cz/clan­ky/clanky---praha/prazska-nej-rekordy-prvenstvi-symboly.html
Věřím uvedeným faktům. Ale je možné zjistit z článku, záleží na phlu pohledu.

http://www.kom­pas.estranky.cz/clan­ky/clanky---praha/prazska-nej-rekordy-prvenstvi-symboly.html

anonym

jeden překlep v otázce a takové ciráty!!! Jsou prázdniny!