Proč se nedělá spalovací prostor motoru čtvercový ?

Proč se nedělá spalovací prostor motoru čtvercový ? Ušetřilo by to spousty místa.

Nejlepší odpověď
mosoj

Protože by píst nikdo a ničím neutěsnil.
Doplňuji:
Hlavně rohy čtverce.

Další odpovědi
janek66

Nejde jen o utěsnění pístu.Hlavní důvod kulatého spalovacího prostoru je správné promísení vzduchu s palivem aby v celém spalovacím prostoru bylo palivo stejnoměrně rozptýleno.To by byl u čtverce asi problém.

mojitek

spalovaci prostor muze byt kulaty nebo ovalny,proste bez škvír

Barkas

Je zde samozřejmě více důvodů, některé již zde byly napsány:

  1. Dostatečné promísení zapalné směsy (vzduch,palivo).
  2. Tření pístu o stěny válce. Při mírném natočení (vůle v čepech) se u kulatého pístu nic neděje ale u čtveratého by docházelo k dalšímu zvýšení tření.

I přesto všechno je účinost spalovacího motoru asi 30% a vznětového něco pod 40%. Tzn. Ze 100% energie kterou obsahuje palivo se pouze 30% přemění na pohybovou energii a zbytek na tepelnou. Wankelův motor je pak jiný případ – to je super motor, hlavně pro ženy, auto pak má kufr vpředu i vzadu ;o)

B.