huxa

Proč se nazývá milostným trojúhelníkem něco, co trojúhelník ani metaforicky není?

Milostný trojúhelník by logicky měl být, kdyby:
Tři osoby-A, B, C
A miluje B, B miluje C a C miluje A. Tímto má trojúhelník tři body a také tři strany, proč se ovšem nazývá většinou milostným trojúhelníkem situace, kdy A miluje B a zároveň miluje C? Vždyť zde jedna strana chybí, v pravoúhlém trojúhelníku třeba odvěsna…

Nejlepší odpověď
annas

Slovo trojúhelník má více významů kromě toho základhího, který definoval Euklides jako " geometrický útvar určený třemi body, které neleží v jedné přímce. Součet velikostí jeho vnitřních úhlů je roven 180°."

Pro 'svůj tvar a .,trojitost" se trojúhelník stal oblíbeným pojmenováním i pro jiné než geometrické skutečnosti. Nacházejí-Ii se někde tři osoby, místa, věci, předměty atd. a jsou v nějakém vztahu, užívá se trojúhelník. … nemusí jít o přesně definovaný útvar – přenesení významu na základě podobnosti – je to metafora. .

Trojúhelník se dostatl kromě jiných známých přenesených názvů trojphelníků i do vztahu – muilostný trojúhelník.

Většinou jde v tomto trojúhelníku o poměr jednotlivých stran, ale rozhodně ho nejde řešit jednoduchým početním úkonem.

Doplňuji:
Druhý odstavec podle ucjtk.ff.cuni­.cz/system/fi­les/publikace/cds/CDS20­01–12.pdf

Ještě k metafoře. Nedají se brát jen tři vrcholy trojúhelnlíku. Trojúhelník má samozřejmě tři strany, které jsou ve vztahu tzv. trojúhelníkové nerovnosti.

Tak je to nejen v milostném trojúhelníku – „strany“ = aktéři jsou v nějakém vzájemném vztahu.

více diskuse

Další odpovědi
briketka10

mě se stalo, že jsem měla ráda najednou dva muže oni
dva měli rádi mě byl to milostný trojúhelník nás všech :)
Doplňuji:
ale nebyla jsem vdaná :
http://www.on­linezena.cz/sex-a-vztahy/kdyz-se-ocitneme-v-milostnem-trojuhelniku

Pepa25

Trojúhelník je jakýkoliv útvar o třech vrcholech, bez ohledu na délku stran či velikost úhlů … Přeneseně milostný trojúhelník je také „útvar“ o třech vrcholech …

www

Právě proto, že JE to metafora (viz Wiki).
Jsou místo dvou 3, tedy jednoduchý ‚trojúhelník‘.
Nebo tomu budeme říkat trojčlenka? Klidně můžeme, ale spousta lidí vůbec neví co to, narozdíl od trojúhelníku, vůbec je 😁

lota

Jednoduše proto, že jsou tam tři klíčové prvky. Také se dá říct, že jsou tam tři strany, sice obrazně, ale dá.