mandat

Proč se naše republika jmenuje Česká a ne Moravská

vždyť česká je přídavné jméno od Čechy, což je jen jedna z částí naší republiky.

Nejlepší odpověď
iceT

protože ten pán co vylezl na horu Říp se jmenoval praotec Čech a nikoli Moravec,Morava,Mo­ravák nebo Moravan
http://www.hora-rip.cz/praotec-cech.php

Další odpovědi
Kelt

Je to po praotci Čechovi, Morava – odvozena od mór – irsky velký, ava – voda, řeka, znamenalo velká řeka, proto se zde nachází sídlo ve Velkých Věstonicích, Věstonická venuše. Dále základ slova ova, je i u Vltava, Sázava a jiné, Tyto výrazy jsou keltského původu, kde ava, znamená řeka, voda.
Kdybychom byli důslední, najdeme zde více oblastí – Lašsko, Valašsko, Morava, a jiné. Proč se republika jmenuje Česká , nejsilnější byl kmen Čechů, i když byli i jiné kmeny.

annas

Je to dané historicky.

Název Čech – Čechy – český . Odborníci si ani zdaleka nejsou jistí, jak tohle slovo vzniklo, proč si naši dávní předkové začali říkat Češi a podle sebe pak pojmenovali zemi, v níž žili. Ano, tohle je skoro jisté. Nejprve bylo pojmenování slovanského kmene, usedlého na slánské a bělohorské plošině, jménem Češi a od nich pak získala jméno krajina. O výklad vzniku slova Čech se samozřejmě pokoušela dlouhá řada badatelů. Pokud vím, první byl Josef Dobrovský, který v roce 1782, v předmluvě k Pelclovým Dějinám českým navrhoval výklad od slovesa četi, číti, z něhož jsou dnešní výrazy začít, počít, načít, počátek. Dobrovský tvrdil, že „Čech tedy – od četi znamená něco jako započetí, započínající, respektive někdo, kdo dělá začátek, případně bydlí na začátku národního společenství“. Toto pojmenování tedy dostala skupina těch Slovanů, kteří šli směrem na západ jako první, jimiž slovanská kolonizace počínala

Zajímavý článek o historii názvu..

http://www.svet­senioru.cz/blo­gy/samor2/slo­vo-pro-dnesni-den-cesi

Čechy se staly po zániku Velkomoravské říše (~907) politickým centrem česko-moravsko-slezského prostoru a právě od jejich panovníků vycházely státotvorné a expanzivní impulsy. Po r. 1019 (či 1029) byly natrvalo spojeny s Moravou – do konce 12. století jako jedna země (terra Bohemiae, ducatus Bohemiae), poté jako svého druhu diarchie (králové x markrabata) chápaná nicméně stále jako jedno panství, Království české (regnum Bohemiae).[3] Postupně připojovaná území Slezska, obojí Lužice a později i dalších teritorií (Nové Čechy, Braniborsko) byla nakonec Karlem IV. 7. dubna 1348 scelena do vyššího útvaru nové kvality: zemí Koruny české. Paradoxně se tak vliv i územní rozsah Čech zmenšil, protože ostatní území, i když připoutána lenními svazky, nebyla už pouhými částmi Českého království, ale autonomními členy Koruny. Nicméně Čechám bylo v rámci České koruny vyhrazeno ústřední postavení „hlavy“.
atd.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Cechy

Stejně tak najdete v odkazu vysvětlení druhé čásit vaší otázky
Používání výrazu Čechy pro celé území Česka

Již. J. A. Komenský uvádí, že Moravané jsou Češi z Moravy – důvod sjednocení české a moravské reformace atd.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-nas-stat-zeme-jmenuje-cesko

Něco k původem názvu:: Morava

Původní obyvatelé se často usazovali u řek,. Již staroslověnské morava = ´mokré travnaté místo." Odtud název řeky Morava a podle ní pak název území. I když původ je nejistý.

Čechy

Josef Dobrovský odvozoval původ slova Čech od četi t.j. počínati, některé slovníky předpokládají souvislost s kořenem „čel-“ obsaženým v pojmech „čeleď“, ale i „člověk“ (rusky „čelověk“). Tímto způsobem dojdeme k výkladu „sví lidé“, „naši“, „našinci“. V nejnovějším etymologickém slovníku Jiřího Rejzka se sice za nepřijatelnější pokládá výklad ze základu čel-, který je ve slovech čeleď a člověk, jsou ale i současní badatelé, kteří mají mnoho argumentů pro výklad ze slova ve významu mladík, a to prý mladík s vlasy a vousy, a filozof Milan Machovec se ve své knížce Indoevropané v pravlasti přikláněl k původně Dobrovského teorii o čelnosti kmene Čechů, kteří se prý původně jmenovali Vltavici a pak byli, proto, že vyčnívali, že se stali hegemonem zdejších kmenů přejmenováni na Čechy.

Bohém ‘nespořádaně žijící člověk, především umělec’, bohémský. Z fr. bohème
tv. (v Paříži od 19. st.), původně ‘cikán’ a to od Bohême ‘Čechy’ – o Čechách se
totiž soudilo, že jsou domovinou cikánů přišlých ve středověku do záp. Evropy. a od Bohême ‘Čechy’ – o Čechách se totiž soudilo, že jsou domovinou cikánů
přišlých ve středověku do záp. Evropy.

Etymologické slovníky i ostatní zdroje

Danislava

Proč by měla být jako Moravská? Morava je taky jen část republiky. 🙂

MK44

Na začátku doložené historie západních slovanů shledáváme, že území byla osídlena různými byť příbuznými slovanskými kmeny. U nás to byly například Lučané, Doudlebi, Charváti, Hanáci, Moravané. Na území Polska třeba Vislané, Polané, Trebované, Pomořané apod. Spojováním těchto kmenů, ne vždy mírovou cestou, pod vládou nejúspěšnějšího rodu, překrývalo jméno kmene, z něhož daný rod pocházel, jména ostatních kmenů. Tak například Polané dali jméno dnešnímu polskému národu. U nás to byli Přemyslovci z kmene Čechů se sídlem v Levém Hradci.

Přídavné jméno „český“ je problematické. Může pocházet od slova Čech, tj. příslušník národa, nebo od slova Čechy, tj. od názvu pouze západní části oblasti obývané českým národem. To přináší nedorozumění. V jiných jazycích tento problém neexistuje. Místo slova Čechy používají název z latiny odvozený od keltského kmene Bójů, který zde žil před slovany – Bohemie – nebo nějakou jeho zkomoleninu (Böhmen, Bohême). Potom Čechii (ČR, la Tchéquie, Tschechien) tvoří Bohemie a Morava (popř. část historického Slezska). My se ovšem hádáme, zda, když je něco české, se to vztahuje k Čechám nebo k Česku … ;-(

Lamalam

Protože se náš praotec nejmenoval Morav.

petra15

Jungmann byl toho názoru, ze to slovo(Cech) pochází od jména Ceslav…