jjj123456789

Proč se na střelné zbraně dává bajonet?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

protože se při útoku používá v boji muž proti muži,bajonet=bodák >>> pak z toho máš kopí…
Doplňuji:
…Bajonet (z francouzského slova „baïonnette“) případně bodák, dříve i bodlo, je bodná, případně i sečná zbraň podobná noži nebo dýce, upevňovaná k hlavni dlouhé ruční palné zbraně zejména pušky, aby jí bylo možno v případě potřeby použít k napadení nepřítele nebo obraně nositele této palné zbraně. V současnosti jde o zbraň spíše zřídka a většinou pouze nouzově využívanou (povětšinou když dojde munice a je nutno bojovat primitivními manuálními technikami v soubojích muže proti muži, takový souboj je obvykle veden nejen bajonety či noži, ale i polními lopatkami či jinými vhodnými předměty). Moderní bajonety mohou většinou plnit i jiné funkce, například bojového nože nebo nůžek na stříhání drátu.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ba­jonet

Další odpovědi
Zbynas

Nikdo jste nezodpověděl otázku, proč se dává NA STŘELNOU zbraň bodák.

Je to pro případný nečekaný útok z blízka.
Doplňuji:
Proč uživatel, který vůbec, ale vůbec neodpověděl na otázku, jen odpověděl na jinou otázku, která ani nebyla položena, má nejvíc palců? Čtete to taky, nebo dáváte palce automaticky?

suaeda

Pokud jsou zde nějací vojáci, kteří prodělali základní vojenský výcvik u pěchoty tak budou vědět. Pěchotní vojsko jako jedna ze základních složek používala a používá ruční střelné zbraně. U nás to dříve byly staré oblíbené samopaly vz. 58. Útok (či obrana) se cvičil tak, že se nejdřív na nepřítele zdálky ze zbraně střílelo a později celá jednotka na rozkaz velitele přešla na kontaktní boj. Rozkazy tehdy velitel dával „na zteč“ a „na bodák“. Boj na dálku se změnil na boj zblízka. Pro tento boj se ruční střelná zbraň po nasazení nože (bodáku) na konec hlavně stávala zbraní pro boj zblízka. Tak jak to přirovnal kolega. Zbraň se změnila k jinému použití – jakés novodobé kopí.

daemos

Aby vojáci, když je napadnou těsně před obědem, mohli dále pokračovat v krájení brambor a zároveň se bránit.

mosoj

Aby se měl voják, až mu dojdou náboje, čím propíchnout.

Emefej

Pouze doplnění k terminologii, správný název oné zbraně je útočný nůž, nikoliv bajonet.

Mc Merkurion

ad Zbynas,bylo by dobré,si odpověď přečíst,než budeš kritizovat,hlavně k faktu,že tvá odpověď není správná,pro nečekaný útok zblízka sloužil bodák samostatně,jako útočný nůž,nosil se na opasku v pochvě,a do služby se zbraň nefasovala,bodák za opaskem byl,právě pro tento případ > víš vůbec jak se to provádělo v praxi? Je vidět,že ZVS některým opravdu chybí

Emefej

Do služby se zbraň nefasovala? Byl jsi někdy ve stráži?

Mc Merkurion

napsal jsem do „služby“,mám na mysli dozorčího,ne „stráž“,abych upřesnil použití jen bodáku…

Mc Merkurion

ad Zbynas,nemáš pravdu,není to pro případný nečekaný útok z blízka,ale právě většinou při útoku,bodák nasadit a uráááááááá
zdroj: ZVS