PierreCurie

Proč se na měsíci zvířený prach ihned usadí?

Dobrý den, nevím si rady s jedním fyzikálním aktem. Proč, když je na Měsíci (raketovým motorem) zvířen prach, ihned usedne a je opět dobrá viditelnost? Napadlo mě, že je to možná proto, že na Měsíci nefouká vítr. Ale moc se mi to nezdá. Budu vděčná za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

Proto, že Měsíc nemá atmosféru *) – prach při pádu na povrch Měsíce nemusí překonávat odpor ´vzduchu´, ve vakuu padají stejně rychle např. olověný brok a pírko (tvar a hustota předmětu nehrají roli).
*) a proto taky na Měsíci nefouká vítr – nemá ´co´ foukat

Další odpovědi
arygnoc

mowla:

prach sa vo vákuu (relatívnom, pretože Mesiac atmosféru MÁ, hoci veľmi riedku) usádza skutočne rýchlejšie.

ale nie je to preto, že nemusí prekonávať odpor vzduchu (z aerodynamického hľadiska), ale preto, lebo vo vákuu (alebo extrémne riedkej atmosfére) prakticky neexistuje pohyb ,molekúl plynov atmosféry, ktoré prach „postrkujú“ rôznymi smermi a tým spomaľujú jeho usádzanie (tzv. Brownov pohyb).