IQ tykve

Proč se na kytaru brnká, když to je drnkací nástroj ?!

Nejlepší odpověď
annas

Drnkat či brnkat? Rozdíl je jen v oblasti jazykové.

Etymologický slovník uvádí.

Brnkati – slovo zvukomalebné, které se užívá nejen u drnkání, ale platí i u bzučení hmyzu atd. . Slovo mělo víc n¨významu – sklenice o sebe brnkají – vydávají zvuk, např. víno se v nich „zachvěje“, Nebo „Kača brnkla okolo něho“ = spěšně šla, mihla atd.

Prsty při hraní na kytaru či jiný nástroj brní, stejně tak může brnět v hlavě atd. – objeví se zvuk … Jde o slovo zvukomalebné, rýmovalo se se zv6něti = zníti (6=jer).

Drnkati, drčeti = o jistém zvuku, nebo hlasu. Drnkat na hudební nástroj, stejně jako rýmové brnkati, také zvukomalebné. . Stejně tak mohou při hudbě ostatním drnkat nohy – Hudba pěkně hraje, až nohy drnkají.
Doplňuji:

Drnkací nástroj je strunný nástroj, jehož struny se rozechvívají drnkáním buď pomocí plektru (trsátka) nebo pomocí prstů. Člení se na více druhů. Mezi ty, které jsou s hmatníkem, patří KYTARA, banjo, mandolína atd.

Brnkat a drnkat jsou synonyma , mají stejný význam = rozezvučovat struny zaváděním prstů o ně nebo trhnutím jimi, brnkat. Záleží na to, co si kdo vybere.

Další odpovědi
Lucijej

Kvalitní hráč na kytaru drnká.
Brnká se na nervy.
Jenže pak tu jsou hráči, kteří svým drnkáním na kytaru vyvolávají brnkání na nervy, tj. zkráceně brnkají na kytaru.

ladaadal

Tak na ní drnkej, každý hraje jak umí. 🙂

Emefej

Podle logiky dotazu by se mělo do trubky dýchat, protože jde o dechový nástroj, přesto se na trubku troubí.

anonym

„Drnkací nástroje“ je hudební termín dělení nástrojů – podobně žesťové, bicí apod.
K omylu o strunných nástrojích (k nimž patří i housle nebo klavír) – viz fakta:
Nástroje strunné:
• smyčcové – housle, viola, violoncello, kontrabas, er hu,
• drnkací – kytara, citera, harfa, loutna, koto
• kolové (či třecí) – niněra
• klávesové – klavír, klavichord, cembalo,
• úderné – cimbál, santur,
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Strun­n%C3%A9_n%C3%A1stro­je
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hu­debn%C3%AD_n%C3­%A1stroj
Rozdíl mezi oběma výrazy není jen jazykový nebo zvukomalebný, ale v muzikantském žargónu i druhy hraní.
(Podobně jako další omyl, že se hraje jen prsty, u španělky, koncertní kytary a na bendžo, balalajku i mandolínu se hraje i nehty, tzv. prstýnky (kovové kroužky na konec prstů s jakýmisy ostruhami) a dále za pomocí kapodastru, u havajské pohyblivým pražcem atd.)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDes%­C5%A5ov%C3%BD_n%C3%A1str­oj

nonnel

Bubny jsou bicí nástroj a taky se na ně nebije, ale tluče nebo hraje. Jde jen o to, který výraz ti připadá příjemnější. Trsátkem se trsá, ale trsátku se také říká špetka. Co bys řekl, že se se špetkou dělá?
Doplňuji:
Omlouvám se. Ne co bys řekl, ale co bys řekla.

anonym

Jak se dívám na ostatní odpovědi a na otázku, tak si myslím, že je to jinak:

  1. kytara je nástroj strunný (ani brnkací, ani drnkací)
  2. pokud se použije trsátko, tak se na kytaru „trsá“
  3. na struny se brnká
  4. struny vydávají drnčivý zvuk

Lucijej

Ocko, když chceš dělat chytrou, tak si nejdříve ověř svoje teze, protože kytara oficiálně patří mezi drnkací strunné nástroj. Třeba housle jsou také strunným nástrojem, avšak už ne drnkací, nýbrž strunný smyčcový.

annas

Ad Lucijej, je to tak. Kytara je drnkací nástroj.

annas

Ano. Je to omyl, ale nikoliv encyklopedistů­......Podobně jako další omyl, že se hraje jen prsty, u španělky, koncertní kytary a na bendžo, balalajku i mandolínu se hraje i nehty, tzv. prstýnky (kovové kroužky na konec prstů s jakýmisy ostruhami) a dále za pomocí kapodastru, u havajské pohyblivým pražcem atd.)

Kovové kroužky na prstech – JakýmisI

annas

Větu jsem nedokončila.

Prstýnky se dávají na konec prstů, nehty jsou součástí prstů … kapodast a pražec …

Kterou část těla při použití pomůcek kytarista zapojí ..... 🙂