Michal M.

Proč se musí platit clo a DPH u použité věci od soukromé osoby ze zahraničí?

Koupil jsem od soukromé osoby (mimo EU) použitý objektiv za 2000 Kč. Docela mě překvapilo, že po mě chce pošta doplatek přes 700 Kč na clo a DPH a celní služby. Chápal bych to u nové věci, ale když je to od soukromé osoby? U nás se přece také nic neplatí, když koupím přes Aukro.

Odpovědi
McArthur

Úřední šiml a berní úředník se nehodlají zabývat poměry mimo EU, a tak jsou stanovena jednotná pravidla, tj. zaplatit clo i DPH při dovozu čehokoliv a zakoupeného od kohokoliv.

Buď rád, že máš možnost přispět do společné pokladničky.

Drap

Stanovuje tak zákon. Nic jiného než zaplatit se s tím nedá dělat.