JájsemRaibek

Proč se moucha chytne do pavučiny?

A proč se v pavučině nezamotá sám pavouk, ale normálně po ní leze?
Jasně, pavučina je lepkavá a tak se moucha chytne, ale proč není lepkavá i pro pavouka?

Nejlepší odpověď
arygnoc

pavučina svojim usporiadaním pripomína koleso od bicykla.
má obrubu, od ktorej k stredu smeruje výplet, a špirálu smerujúce späť k okraju.
jedinou časťou pavučiny, ktorá je potiahnutá lepidlom, je práve táto špirála.
vlákna výpletu pavučiny aj jej okraj sú tvorené suchým hodvábom.

pavúky sa väčšinou lepkavým častiam svojich výtvorov vyhýbajú a po svojich sieťach sa nijak moc nepohybujú.
okrem toho sa pavúky o svoje nohy neustále starajú a čistia ich od vlákien aj od lepidla.
podľa jednej hypotézy môžu dokonca niektoré druhy vylučovať isté mazivo, ktorým si nohy ešte viac premastia.
väčšina hmyzu, na ktorý je sieť nastražená, ale bohužiaľ také šťastie či schopnosti nemá a stáva sa pavúčou korisťou polapenou do dômyselne nastražených pascí.

😉

Další odpovědi
cochee

Pavouk ví, kam šlápnout. Tedy, na vlastní pavučině. Kdybys na pavučinu posadil pavouka – vetřelce, tak se chytne taky.

ptáč

Pavouk ke chytřejší než moucha. Moucha je hloupá, ale pavouk lovec. Moucha neumí chodit po pavučině, ta je vynález pavouků. Pavouk je tvůrce, chemik. Víc o tom bylo na www.osel.cz

gecco

Primárně proto, že pavoukovi nohy se nepřilepí na pavoukův lep…
😉
Zkus třeba chytit pavouka pinzetou a nalepit jej do pavučiny ´vrškem´ hlavohrudi…
😉

bolak

myslí si že je to trampolína, a pak už je pozdě..

Luxx

protože ji v letu nevidí, jinak by se jí vyhla :)