Proč se „moderní“ auta nesmí startovat roztlačováním?

Nejlepší odpověď
mosoj

Záleží proč auto roztlačujete. Jestliže proto, že máte vybitý AKU tak ano. V tomto případě se roztlačovat nemá, hrozí poškození až výbuch AKU baterie.

Týká se to aut s alternátorem, což jsou dnes všechny auta.

Alternátor má pouze napěťovou regulaci, nemá proudovou !!! Při roztlačení takovéhoto auta s vybitým AKU začne do AKU téct proud který je daný pouze vnitřním odporem AKU ( ten je u vybitého AKU hodně malý) a výkonem alternátoru. V takovém případě může téct do AKU po roztlačení až 50 – 60 A , alektrolyt začne vřít a AKU se poškodí nebo roztrhne.

Dynama u starých aut měly jak napěťovou tak proudovou regulaci.
Doplňuji:
Je ještě jeden důvod. V případě že je AKU dobrý a motor nechce z nějakého důvodu chytit.
Pokud by se to lámalo přes roztlačování, dostane se benzín do katalyzátoru a zničí ho.
To je potom dosti drahá záležitost.
Vím že se to dělalo i když je to blbost. Pokud auto nechytí na startér je tam závada a je ji třeba odstranit.
Význam by to mělo jedině při poruše startéru. Pkud v takovém případě chytí auto ihned po strčení, nic se neděje ( ten AKU ale musí být nabitý!!)

Další odpovědi
anonym

Myslím, že je to kvůli tomu, aby nepřeskočil rozvodový řemen.

cukrar

anonyme, ne že se nesmí, ale je to nevhodné. Páč jsou i tací, kteří tomu nerozumí a klidně by tahali auto jak dítě hračku.
Pokud ale umíte auto roztlačit, tak určitě není problém. Pokud někdo uvádí, že by mohl přeskočit řemen, je to teoreticky možné, ale to je u starého auta. Jinak se to nestane.
Stačí takto?
Mosoj, vím co to je, když bouchne baterka, ale ještě se mi nestalo a neslyšel jsem to, že se to stane po roztlačení vybité baterky…
ale nevím, začnu pátrat po informacích…dáte mě nějaké?
díky

Drap

Z konstrukčních důvodů by mohlo roztlačením dojít k poškození motoru.

honza19hk

já to dělám běžně ikdyž to je většinou na lano(tatru 813 jen tak neroztlačíš)ale nestalo se mi že by mě explodovala baterka.Ikdyž ty vojenský asi trochu víc vydrží.