Shady

Proč se mocní nechávali zvěčnit z rukou schovanou pod kabátem?

Nejlepší odpověď
annas

Je to podle francouzských Pravidel slušnosti z r. 1797, která převzali Francouzi, tedy i Napoleon, a odtud se rozšíila i do ostatních oblastí.

Francouzský zdroj

http://www.1789-1815.com/main_gi­let.htm

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­fr&u=http://www­.1789-1815.com/main_gi­let.htm&prev=/s­earch%3Fq%3DPou­rquoi%2Bfaire%2Bdes%2Bi­mages%2Bavec%2Bla%2Bm­ain%2Bsous%2Bson%2Bman­teau%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DCqr%­26sa%3DN%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs%26biw%3D987%26­bih%3D682

Jedna otázka, která přichází nejčastěji, když se mluví o Napoleon Bonaparte: „Proč položil ruku na svou vestě (nebo žaludek)?“

Odpověď je poměrně jednoduchá: je to proto, že šlo o zásadu slušného chování..

Napoleon byl vzděláván ve škole Brienne, zásob paulánů z 1779–1784 a vojenské škole v Paříži v roce 1784 – 1785.

To je více než pravděpodobné, že se zde naučil dobré mravy, které jsou zaychycené v knize otce de la Salle,a Saint Jean-Baptiste de la Salle (1651–1719) .
Kniha se jmenuje Pravidla slušnosti A CHRISTIAN CIVILITE.

Naprosto stejně držení těla popularizoval legendou. Vidíme je u mnoha dalších postav na dobových portrétech. Z toho vyplývá, že nejde o napodobování, ale o dodržování přikazůí slušnosti.

http://www.1789-1815.com/main_gi­let.htm
Pravidla pro slušnost
A CHRISTIAN Civilite
MDCCXCVII (1797)

http://www.1789-1815.com/bibl_bi­enseance.htm
(

Další odpovědi
led

Keď človek nevie, čo s rukami.
Všimnite si obrazy mocných v stredoveku. V tých časoch násilia, táto ruka bola v pohotovosti blízko zbrane. Neskôr, aj keď mocní zbraň už priamo nenosili, ruku bolo treba nejako „zamestnať“. Tak ju „zavesili“ do šerpy, či kabáta.
Je to určitý zvyk mocných prenesený do etiky. (Kedže to boli mocní, tak bol aj slušný…) Možno naozaj prevzatý od Napoleona ako „vládcu sveta“.
Ale vždy lepší než súčasné oficiálne fotografie mocných s prekríženými rukami blízo pohlavia, alebo modlitebnej polohe.
PS.
… ale táto poloha nesvedčí o úprimnosti, nevidno na ruky (skrýva zbraň alebo nie?) Úprimný, čestný človek má ruky viditeľné.

fcoop

On je to někdy problém „co s rukama“.
Ruka za klopou – to nebude proto,že by si dotyčný hlídal šrajtofli.
Obecně – byla to zřejmě móda,vycházející z tehdejších pravidel chování se ve společnosti.
Jsou – jak šel čas – různé postoje.
I dnes je čas od času možnost spatřit někoho,kdo zaujme při portrétování polohu „Skromný Génius“
To jsou ta fota,kdy si dotyčný zadumaně podpírá bradu a buď hledí tajemně do dáli,nebo se s jiskrným výrazem dívá přímo do objektivu.
Velmi zdařilá sousoší vytvářejí třeba vládní delegace při skupinové fotografii.
Vesměs se užívají dvě „předlohy“.. První je typ „Nemakačenko“ – to mají dotyční ruce složené za zády.

Druhá je vzor „Urukvajec“ – to mají ručky složené vepředu.

No – ono se s těma rukama o moc víc dělat nedá.
A ruka za klopou použitá dnes by působila poměrně křečovitě,navíc s rizikem,že dotyčného odvezou k Chocholouškovi.

marci1

Třeba u Napoleona údajně ruka zasunutá pod kabátem nebyla jen navyklým gestem. Napoleon už v mládí pravděpodobně trpěl žaludečním vředem, přinejmenším měl potíže s trávením. Původně automatické gesto se tak mohlo časem vyvinout v něco, bez čeho si dnes Napoleona neumíme představit.
http://www.na­poleonel.estran­ky.cz/clanky/za­jimavosti.html

anonym

Já jen doplním, že co se například ševce a železničního lupiče Džugašviliho (známějšího jako Stalin) týká, tak ten měl tu ruku chromou a když jí neměl pevně, viditelně se třásla. Tak ten proto.

cynique

„Mocní“ asi ne, jenom Napoleon. Píše se, že:

Ruka zasunutá pod kabátem nebyla jen navyklým gestem. Napoleon už v mládí pravděpodobně trpěl žaludečním vředem, přinejmenším měl potíže s trávením. Původně automatické gesto se tak mohlo časem vyvinout v něco, bez čeho si dnes Napoleona neumíme představit.

Doplňuji:
Já to taky doplním:
Výše popsané se jeví jako vysoce nepravdepodné. V 18 století prostě přišla tato póza do módy, jako variace při portrétování. Měl to být jakýsi machistický projev, zdá se že to fungovalo. Podobných portrétů z toho období je víc. Prostě bylo to módní.

Víc tady: http://www.napoleon-series.org/faq/c_han­d.html

Zdroj: http://www.na­poleonel.estran­ky.cz/clanky/za­jimavosti.html

briketka10

k odpovědi Yaneka1
přidávám obraz Stalina
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/S%C3%BA­bor:Molotov,_Sta­lin_and_Voroshi­lov,_1937.jpg
a větu z Wikipedie:
.. jeho zdravotný stav sa prudko zhoršoval a mŕtvica spolu s progresívnou paralýzou mu znemožnili bojovať. Stihol už iba spísať závet..