Kelt

Proč se mi soubory přehrávají jinak?

Zkopíroval jsem si od kolegy animovaný seriál. Zvuk, obraz vše OK. Při přehrávání na mém PC chyběla část nahrávky – slovní komentář a hudební doprovod. Kopírování jsem opakoval, a opět stejný výsledek. Nakonec jsem si soubor stáhnul z ulozto.cz a je to dokonalé – obraz i zvuk. Nikdy jsem se s touto situací nesetkal, protože na jeho PC se soubor přehrával dobře, a to jak jeho původní, tak i můj zkopírovaný. Co se vlastně stalo? A jak je to možné? Děkuji.

Odpovědi
cochee

Existují snad desítky ba i sta různých způsobů, jak do souboru obsahujícího film zakódovat video a zvuk. Tyto dvě složky existují odděleně a kóduje se každá zvlášť, protože pro každou jsou efektivní jiné kódovací algoritmy. Kódování se provádí proto, že jde vždy o nějaký více či méně efektivní kompresní postup, to znamená, že zakódovaný obsah v porovnání s nekódovanými daty zabere daleko méně místa. Program či přesněji programový kód, který má kódování a zpětně i dekódování zajistit, se nazývá kodér-dekodér, zkráceně kodek (angl. codec), to je myslím si dosti známý výraz, avšak pro účely dekódování, tj. přehrávání filmu, nepřesný, protože se používá zjednodušená forma, která umí pouze dekódování a správně se nazývá filtr. Nyní však k jádru věci: Microsoft Windows samy o sobě neumí či neobsahují příliš mnoho (a hlavně) moderních kodeků/filtrů, proto se musí filtry do systému doplnit, případně některé dobré přehrávače multimédií již filtry obsahují v sobě a netřeba je do Windows doinstalovávat; jde například o přehrávače VLC, KMP, Potplayer a podobné. No a teď ke tvému případu: zkopíroval jsi prostě od kolegy dílko, které obsahuje zvuk, jenž potřebuje k přehrávání nějaký ten filtr. Kolegův PC tím filtrem disponuje, tvůj PC ne. Pak jsi z uložta stáhl verzi, kterou zakódoval někdo jiný a použil jiný zvukový kodek, který už tvůj PC má a proto zvuk v tomto případě slyšíš. To je vše.