Avatar uživatele
zzzzz

Proč se mi někdy Slovenština špatně čte?

Když něco napíše Arygnoc, tak to vcelku normálně přečtu, ale když něco napíše Led, tak to úplně překoktávám. Máte každý nějaké jiné nářečí? Já to na Slovenštině nepoznám. Slovensky rozumím bydlím kousek od hranic, ale s písemnou Slovenštinou se setkávám pouze zde.

Nechápejte to prosím jako nějaký útok na váš jazyk.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, bolak, briketka10, gagaga, marci1 před 3724 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Odpoveď byla označena jako užitečná

Každý jazyk má svoje zvláštnosti a spôsoby používania. Tak ako je každý človek svojsky, tak i jeho vyjadrovanie sa líši od iného.
Niekto povie polopate, na rovinu, iný povie tak, aby sa každý zamyslel, obaja pri tom použijú rovnaký jazyk, správnu diakritiku, pravopis neoklamú, ale text jedného porozumieme hneď odvrhneme, či príjmeme, kdežto u druhého sa musíme zamyslieť.
Pozrime napríklad vyjadrenie nášho cynického kolegu. Jeho odpoveď môžme brať dvoma spôsobmi
1 – jednoduchý fakt – arygnoc je dôsledný a jeho texty sú premyslené
2 – zamlčaný význam – led tak nečiní, núti rozmýšľať

Problém pri čítaní je v pomerne malej slovnej zásobe, prosím bez urážky, akomsi popieraní znalosti príbuzného jazyka. Vidím to aj na Slovensku s češtinou. Verte aj znalci občas pozrú do slovníka.
Mne osobne nie je problém prejsť do češtiny, preto si moje texty prečítavam českými očami. Ale moje príspevky píšem predsa pre inteligentných ľudí a to predsa ste.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10, zzzzz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

já čtu slovenštinu od obou krásně
a od ostatních sl. uživatelů také :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

To není slovenštinou
(názvy jazyků se píší s malým písmenem),
ale vyjadřováním obou zmíněných.

Arygnoc je cílevědomý, odpovědi má
dobře promyšlené, je důsledný
a myslí více na čtenáře (člení text).

Led občas přeskakuje z myšlenky na myšlenku,
občas něco odněkud zkopíruje, aniž by k tomu
připojila něco svého a delší texty (odpovědi)
bohužel dostatečně nečlení do odstavců…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cynique

Bude to i v tom, že arygnoc si kontroluje co píše a je schopen koherentního myšlení. To zase není tak zcela běžné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

je to divný ale já mám ten samej problém :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
arygnoc

nevidím v tom rozdiel, ako píšem ja, a ako led.

rozdiel je možno v tom, že text asi častejšie delím do odstavcov.

;)

verím, že vás to obohacuje, časom sa naučíte čítať akýkoľvek slovenský text.

před 3724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

dávám paleček.

ano to dělení je možné.

před 3724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Myšlienkové pochody nemajú vždy škatuľkovanie do odstavcov. Odstavce nie pre krásny pohľad na text, ale pre význam oddeľujú texty. Teraz napríklad, píšem ako idú myšlienky, nehľadám grafické vyjadrenie.
Teraz zvýrazním dôležitosť odstavca, inú tému začínam.
Dôležitá je aj voľba výrazových prostriedkov, voľba slov a ich spájania. Môžte použiť, vety jednoduché, krátke. No môžu byť i vety zložené, či dokonca súvetia, ako keď nemec doslovne prekladá do češtiny, poradie slov vo význame sú dôležité, pretože ak prehodím poradie, zmením aj význam slov. Toto vám nezávidím, tak dlhé súvetie sa naozaj ťažko číta a núti premýšľať nad významom.
Ja využívam slovo ako komunikačný nástroj.
V čom sme rozdielní, arygnoc a led?
Rozdiel medzi nami je v spôsobe nášho vyjadrovania, voľbe slov…

před 3724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Led to není nic proti Vám, nijak Vaše vyjadřovaní nekritizuji.
Jen jsem se ptala, zda máte každý jiné nářečí. U nás jsou také nářečí a mnohdy Pražák nerozumí Ostravákovi.

před 3724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

zzzzz,
nemôžem odpovedať na váš privátny list, takže odpovedám verejne.
Slovenský jazyk používame obaja s arygnocom rovnaký, len ja používam aj výrazy a spojenia, ktoré zjavne nepoznáte. Možno preto, že občas používam opisné vyjadrenia, nie bežnú hovorovú reč, akú počujeme na ulici, môže sa stať, že neporozumiete. Je pravda veľakrát prispôsobujem reč schopnostiam čitateľov/pos­lucháčov, ale myslím, že tu vo väčšine odpovedáme dospelým ľuďom, nie deťom.
V prípade, že chcete odpoveď v češtine, napíšte ako mi svojho času napísal nebohý Michal Kolesa a budem vám odpovedať po česky.
(nový odstavec)
ivzez,
ako jazykový odborník sa mýlite:„Led občas přeskakuje z myšlenky na myšlenku,
občas něco odněkud zkopíruje, aniž by k tomu
připojila něco svého a delší texty (odpovědi)
bohužel dostatečně nečlení do odstavců…“
Zjavne mu robí problémy čítať, píšem svoje myšlienky a svojim spôsobom. Text bez odstavcov, prípadne s odstavcami tam, kde to považujem za účelné, je tiež určitý spôsob textového vyjadrovania, ako keď v reči robíte pauzy. Ak sa vám nepáči grafika príspevku, je to váš problém nie môj.
(nový odstavec)
Pokiaľ niektorému výrazu, či spojeniu nerozumiete, profil mám na rozdiel od mnohých otvorený, kľudne napíšte a vysvetlím vám to, za predpokladu, že budete mať otvorený profil, budem môcť odpovedať internou poštou, ináč len takto verejne.

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Led dál pište slovensky, je to krásný jazyk. Jsem si jistá, že mě tím pouze obohatíte. Znám opravdu pouze hovorovou slovenštinu, a ráda se přiučím.

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ďakujem

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nemám problém s tím, že bych odpovědi led nepochopila. Samozřejmě tak jako každý z nás se ona i arygnoc vyjadřují rozdílně. Je to možná i tím, že každý z nich odpovídá zpravidla v jiné kategorii. Také je to možná ovlivněno jejich zaměřením a vědomostmi z toho či onoho oboru.

Jak to vidím já.
led je víc poetická, má bohatou slovní zásobu, její vyjadřování je procítěné, často obrazné. Je mnohomluvnější, nesnižuje to však úroveň jejích příspěvků. Umí argumentovat.

Domnívám se, že pokud by citovala ze zdroje, vložila by odkaz na rozdíl od jiných uživatelů.

arygnoc je praktik, vyjadřuje se víc stroze, uvádí přesné formulace, které jsou nutné u odborných dotazů. Umí také argumentovat, i když s ním občas nesouhlasím. Ale vždy jsme se domluvili a problém vysvětlili. 🙂

Plus pro oba – patří mezi slušné uživatele, kteří neurážejí a nenapadají jiné a jsou určitě přínosem pro Odpovědi. 🙂

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Annas i já je oba považuji za přínos, opravdu jsem tou otázkou nechtěla nikoho kritizovat.

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

annas

lépe bych se nevyjádřila :)

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

určite.

veď by to bola nuda, keby všetko bolo rovnaké, nie?

před 3724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

:)

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek