Zdeňulka

Proč se mi krásně upečený a nafouklý štrůdl po vychladnutí splaskne a je z něj placka?Jaké máte zkušenosti?

Nejlepší odpověď
hanulka11

než dáš štrůdl do trouby je třeba ho propíchat na 4–5 místech vidličkou , pak tomu tak nebude
ale myslím, že na chuti to neubírá- nech si chutnat
Doplňuji:
já z listového těsta štrůdl nepeču

Další odpovědi
anonym

Pár rad,jak na listové těsto:---Povrch moučníků vlažíme před pečením rozšlehaným vejcem nebo bílkem. Mažeme vždy jen povrch, nikolistrany, protože vejce by slepilo jednotlivé vrstvy a pečivo by „nenaskočiló“, Plechy pod lískové těsto nemastíme ani nevysypáváme, jen vytřeme čistým papírem nebo přelijeme studenou vodou. Pečeme-li z těsta větší koláče
nebo pruhy, propícháme je před pečením vidličkou, aby se na těstu během pečení netvořily bubliny.

Pro jakost pečiva je důležitá teplota trouby před pečením i vlastní způsob pečení. Pečivo bohaté na tuk musíme vkládat do hodně předehřáté trouby, tj. asi na 230 až 260 °C, jinak pečivo “pění“ a tuk prýští z těsta. Je-li trouba dostatečně vyhřátá, poznáme podle toho, vstřikneme-li na zavřenou horkou troubu studenou vodu.
Jestliže kapka rychle zasyčí a hned se vypaří, je trouba dostatečně vyhřátá. Po vložení pečiva nesmíme aspoň první minuty do trouby nahlížet. Při prudkém zapečení se tuk mezi vrstvičkami těsta rozpouští, uvnitř těsta se tvoří pára, pečivo se vypařuje a zároveň nabývá. Objem pečiva se dvojnásobně až trojnásobně zvětšuje. Otevírá-li se trouba často, ochladí se a tím se zarazí vypařování a nabývání těsta. Pečivo pak snadno klesne a je tvrdé a nízké.
Nízké tvary pečeme asi 10 až 15 minut, záviny 20 až 25 minut. Upečené těsto poznáme podle zabarvení povrchu.
Kůrka je zabarvena do zlatova a přitom je suchá a lesklá.