icurusL

Proč se městu Chrudim říká Athény?

Někde jsem to slyšel, a prý se to často používá.

Odpovědi
bolak

„Významná role připadla i chrudimské tiskárně s produkcí řady českých časopisů, založení Sokola r. 1867 a mohutnému rozvoji školství, který vedl Františka Palackého k tomu, že nazval Chrudim "Východočeskými Athénami“. "

„Obrovský rozkvět školství a kultury přivedl Františka Palackého k myšlence, aby nazval Chrudim Athénami východních Čech. V té době v Chrudimi premiéroval své skladby i Antonín Dvořák a zahrát měšťanům přijel i Saint-Saens. “

„Chrudim byla nazývána Františkem Palackým Athénami východních Čech pro svou bohatou historii a tradiční sídlo různých typů škol. V porovnání s celorepublikovým průměrem je zde vyšší vzdělanost (10,7 % VŠ, 29 % SŠ s maturitou – rok 2001). “

anonym

Nazval ji tak Palacký – protože v 19. století patřila v dané části země k centrům vzdělanosti.
Zřejmě chtěl ´chrudimáky´ potěšit.
😉