proč se město Čáslav jmenuje Čáslav?

referát do vlastivědy

Nejlepší odpověď
annas

Původ tohoto jména je zřejmě odvozen od osobního jména Čáslav, kterému patřila obec a její okolí. Jméno Čáslav vzniklo zřejmě ze slova časlat, což znamená čekat, očekávat. Ve staroslovanštině máme slovo čajati a koncovka slav – Čajaslav a vývojem vlastní jméno Čáslav. Obyvatelé obce na něco stále čekali.

Staročeský slovník
Doplňuji:
V první větě jsem vynechala slovo. Věta měla znít takto ..... odvozen od nositele osobního jména Čáslav, kterému…

Další odpovědi
panenka

Královské město Čáslav vzniklo okolo poloviny 13. století za vlády Přemysla Otakara II. při jedné z hlavních zemských stezek spojujících Čechy s Moravou. Dodnes je patrný gotický vnitřní půdorys – velké centrální náměstí, kterému dominuje radnice a pravoúhlá uliční síť. Město bylo po svém založení vybaveno základními právy, které z něho učinily samostatnou obec.