Skeptik

Proč se mění barva chlupů a vlasů

Mému dobrému příteli, který měl doposud tmavě hnědé vlasy najednou po těle začínají růst zrzavé chlupy. Je to v pořádku nebo je něco špatně?

Nejlepší odpověď
dudu

Kolega baghira má určitě pravdu. Dovolím si však tzv. přispět i svojí troškou do mlýna:

  • když jsem vstupoval do manželství, měl jsem husté černé a krásně lesklé vlasy, ale po čtyřiceti létech a peripetiích při výchově svých dětí se dnes chlubím už jen řídkým a téměř bílým porostem.
  • coby hloubavému jedinci mě logicky „trápí“ myšlenka, zda se tak stalo kvůli genetickému dědictví nebo na hlavě nosím důkaz toho, že život není peříčko?!

Další odpovědi
baghira

Kvalitu a hustotu chlupů ovlivňuje:

  • výživa s dostatkem vitamínů a minerálů (biotin)
  • celkový zdravotní stav a stav kůže (příčinou vypadávání chlupů může být i alergie)
  • paraziti (ovlivňují celk. zdr. stav, vysouší chlupy, způsobují kožní problémy např. alergie)
  • hormonální rozkolísanost (způsobuje nepravidelné nebo silné línání, lámání chlupů, slábnutí, třepení apod.)
  • genetické dispozice po rodičích (např. slabé chlupy, délka chlupů)
  • stres (může způsobit vypadávání chlupů)
  • styl úpravy (stříháním se síla chlupu a jejich hustota mění)
  • prostředí v jakém žije a péče o něj

anonym

Příčinou jsou hormonální změny věkem a úbytkem pigmentu.