synapse

Proč se má zavařenina (či jiný vařený obsah zavařovacích skleniček) po nalití nechat vychladnout v poloze dnem vzhůru?

Nejlepší odpověď
brillant

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-nekdo-vysvetlit-proc-nektere-hospodynky-pri-zavarovani

Další odpovědi
Kepler

Odhaduji, že proto, aby se zabránilo nasátí vzduchu, pokud není víčko perfektně vzduchotěsné. Při chladnutí obsahu skleničky dochází k podtlaku vlivem kondenzace vodních par a vzniká částečné vakuum.

dudu

Zavařeniny se podle obsahu a složení musí sterilovat po patřičnou dobu a při adekvátních teplotách. Zmíněna technologie elegantně využívá přínos sacího reflexu ochlazované hmoty a smršťování vzduchové bubliny. Funguje velmi spolehlivě zejména, pokud jsou použity předehřáté sklenice.

Kepler

Rozhodující pro vznik podtlaku není ochlazování vzduchu, ale kondenzace vodní páry.