Proč se lže i v demokracii a komu to prospívá?

V odkazech jsou dva obrázky.
1: http://2i.cz/30ec7a50­83
2: http://2i.cz/03df4963­b0

Na obrázku č. 1 jsou údaje o průměrném platu v roce 1989 (3170 Kčs) a 2014(25500 Kč) a údaj, který ukazuje procentní podíl ze mzdy. Na obrázku číslo 2 je ale , soudě podle mne, zásadní chyba a to v tom, že pokud vložíte částku 10000 Kč, kterou má vetšina zaměstnaných, rapidně klesne i průměrný plat v roce 1989! Jak je to možné, že se průměrná mzda 1989 také změnila?
Doplňuji:
Nejsem až tak dobrý matematik, ale vypočítejte, kolik je procentní podíl ze mzdy 10000 Kč při stejné ceně nákupu a průměrné mzdy 3170 Kčs v roce 1989 ? Jinak to nedokáži vysvětlit. Když tak v diskuzi.

Nejlepší odpověď
Mapel

Na rvním obrázku je průměrná mzda. Na druhém obrázku zadáváš reálnou mzdu 10.000 (ta je žlutě zvýrazněna) a ja přepočítána na reálnou mzdu v roce 1989. Dneční plat 10.000,– odpovídá platu 1.243,– v roce 1989. Nejedná se tudíž o průměrnou mzdu, ale reálnou mzdu.
Doplňuji:
Pro lahny.
Trochu jsem nepochopil tu tvoji odpověď směřovanou na mě.

Otázka tazatele byla jasně daná a připadalo mi, že nepochopil přepočet mzdy ve dvou různých letech.

Jedná se pouze o jednu část nákladů. Pokud by otázka směřovala na životní náklady, tak se musí vzít i náklady na bydlení. A to je druhá část.

Pokud tazatel chtěl ukázat. že různé kalkulátory ukarují pouze komodity, které jsou procentuálně výhodnější, tak to měl napsat, ale tuto otázku jsem nezaznamenal. Já jsem za nemovitost platil daň z nemovitosti 50,– a nyní platím víc jak 2.000,–.

Takže kam směřovala tvá odpověď určená pro mě. Nějak jsem to nepochopil.

Další odpovědi
gecco

Protože průměř funguje v obou případech stejně…
😉
Chceš-li srovnávat průměrný plat dneska, srovnávej jej s průměrným tehdy.
Chceš-li srovnávat podprůměrný, pak také v obou případech…
😉
Pokud jsem to tedy správně pochopil.

anonym

V této demokracii se lže proto, aby lidi (zvláště mladí narození po r.1989) neviděli jak jsme se měli za komunistů, co se týče životních nákladů, lépe.
A právě v těchto tabulkách to tak je.
Všimněte si, že NIKDE neuvádějí náklady domácnosti, všude jsou jen komodity hodící se jen vládnoucím panákům.
A právě, že mladí, žijící u rodičů, nevědí za co se vlastně v dnešní době nejvíce vydává peněz, ale budou nám cpát do hlavy právě argumenty z těchto tabulek.
Zrovna tak ti mladí, jsouce zblblí z průměrných mezd, nějak nemohou pochopit že 75% lidí v této republice průměrných mezd nedosahuje.
Doplňuji:
pro Mapel
Už jsem to jednou psal, tyto tabulky jsou na h..o.Ať tam zahrnou náklady domácnosti na vodu, elektřinu, odpady, nájem (domovní daň), atd. a pak lze něco srovnávat.
Já srovnávám jako dělník svou výplatu tenkrát a dnes (dělníkem jsem stále) a jako dělník se mám hůř a méně si dnes za svoji výplatu koupím.
Za komunistů jsem si za 4 roky ušetřil na Š 120 (má výplata 2500, manželka 1800 a přídavky na tři děti 660 Kčs, vše v čistém a hlavně VČAS A PRAVIDELNĚ) a dneska si na Fabii ZA 4 ROKY NEUŠETŘÍM (má výplata 10–11tisíc, manželka 8500, také vše v čistém).
Tenkrát se mně za celé čtyři roky NEZVEDLY ceny potravin, vody, elektriky atd. a věděl jsem, že mohu každý měsíc určitou částku spořit aniž bych měl strach z nemocí, propouštění atd.
V dnešní době NELZE stejnou částku spořit každý rok (ukažte mně za 4 roky, které komodity se nezdražily) a výplata je stále stejná (v dnešní době žádná, jsem nezaměstnaný, což tenkrát nebylo možné).A to jsem se už 2× musel o své výplaty soudit (což tenkrát bylo absurdní, nedostat za vsou práci výplatu).

ivzez

Já bych to nenazvala lží.
Všechny tyhle výpočty „jedou“ na javascriptu,
v němž autoři kalkulaček nedokáží „ohlídat“
všechno.

Stejně jako dneska nedosáhne na průměrnou mzdu
většina zaměstnanců, nedosáhli na průměrnou mzdu
zaměstnanci ani v roce 1989.

Snížíte-li mzdu současnou, sníží kalkulačka i mzdu z r. 1989.
Jinak byste porovnával nesrovnatelné.

  • ––

Nemohl byste do diskuze přidat odkaz na kalkulačku?
Doplňuji:
Kalkulačku už jsem našla.

Podle mne ceny potravin i úprava mzdy v r. 1989 odpovídá.
Záměrné zkreslení ale vidím v tom, že se porovnává jenom něco.

Za potraviny jsme sice v roce 1989 dali o něco více, ale bydlení tehdy
bylo mnohem levnější (nájem, vodné, stočné, energie, odvoz odpadu).

Hlada

Je to zajímavé srovnání. Nebyl by odkaz na originál?
Já tomu rozumím tak, že po otevření stránky jsou v tabulce procentní poměry pro průměrnou mzdu. Uživatel si může dosadit svou současnou mzdu, která se mu přepočte na fiktivní mzdu, kterou by pobíral v roce 1989. Údaj pak není průměrnou mzdou! Jestli jsou v tabulce špatné ceny a jde o lež, se nedá ze screenu posoudit. Chce to pohrát si s originálem. V tabulce je jen srovnání vybraných potravin, ničeho jiného, takže žádné jiné závěry z toho nevyplývají.

Shaohao

jak vis, ze to je prumerna mzda? proste se ti tech 10k prepocitalo na hodnotu v roce 1989… nebo nerozumim tomu co se tady pokousis dokazat

Mapel

…vypočítejte, kolik je procentní podíl ze mzdy 10000 Kč při stejné ceně nákupu a průměrné mzdy 3170 Kčs v roce 1989 …

Tuto otázku jsem jaksi nepochopil.
Při průměrné mzdě 25.500,– dnes, byla průměrná mzda 3.170,– v roce 1989.
Potom když dnes bereš 10.000,–, je plat v roce 1989 1.243,–. Je to obyčejná přímá úměra. Výpočet:
3170/25500*10­000=1243

Pepa25

Marně se snažíte. Tady nejde o matematiku. barbakan a lahny v porovnání let 1989 a 2014 nedosáhli zvýšení příjmů v indexu 8,04 (to je těch průměrných 25,5 tis / průměrných 3,17 tis), a to je ten problém.