MILDA10

Proč se latinsky řekne masařka jako sargofák? (SARCOPHAGA CARNARIA)

Nejlepší odpověď
annas

Sarkofag, a, m., z řec., masojedec, masožrout, der Fleischesser. To platí i pro masařku..

Převzetí slova masařka do slovanských jazyků bylo složité – základ je ve sanskrtu. Původ slov není snadné sjednotit.

Jen prp zajímavost :
sarkofág -. umelecky zhotovená rakva z kameňa al. kovu. Druhý význam slova sarkofag v řečtině =. druh hlodavého vápence …

Kottův slovník, Etymologický slovník český a slovenský

annas

Proč se řecky jmenuje masařka tak, jak se jmenuje, se nedovíme. Proč se česky stůl jmenuje stůl, nikoliv židle. Nebo naopak.?

kapka

Jak vypadá hlodavý vápenec? 🙂

annas

Ad kapka. Když jsme včera kopírovala ze slovníku, výraz hlodavý vápenec mě zarazil. Chtěla jsem najít vysvětlení, ale musela jsem odejít, pak hlava mapa. 🙂

Teď se snažím někde hledat. Sama jsem zvědavá.

annas

V německých vyhledávačích je mnoho spojení hlodavý vápenec. Souvisí to asi se vznikem vápoencových skal … něco v odkazu

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­de&u=http://de­.wikipedia.or­g/wiki/Furchen­stein&prev=/se­arch%3Fq%3DSch­necken%2Bund%2Bnag­t%2BKalkstein

annas

Ještě jsem našla významy slovesa hlodat = to, co vzniklo vydlabáním. Nebo = vyhladit, učinit hladkým – to by mohl být ten vyhlodaný vápenec.
STČ slovník.