Avatar uživatele
bolak

Proč se krev před transfuzí kvrdlala kvrdlačkou?

Ve filmu o Janským lékaři podávali pacientce transfuzi tak, že ji napíchli žílu, nechali krev natýct do misky ve který ji potom asi minutu kvrdlali kvrdlačkou. Proč se to dělalo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, briketka10, gagaga před 3575 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vzpomínám si, když jsme doma chovali prase, musela jsem držet mísu, do níž vytékala krev, a míchala a míchala, aby se nesrazila. Sražená krev by nebyla použitelná pro výrobu jelit. Takže se krev míchala i při transfuzi, jak potvrzuje informace o historiie fransúze.

"Provádení transfúze bylo na pocátku XX. století technicky velmi obtížné, protože nebyl znám jednoduchý a spolehlivý zpusob, jak zabránit srážení krve.

V té dobe se spojovala trubicí bud tepna dárce s žilou príjemce, což byl chirurgický výkon, nebo se nekdy používalo druhé možnosti, také velmi nepraktické, kdy se odebraná krev defibrinovala vyšleháváním fibrinu, aby se nesrazila. Transfúze tak byla heroický výkon, jemuž se každý vyhýbal."

Převzato: z pdf Historie krevní transfúze – Hematologické a transfúzní oddělení nemocnice -vs.cz
--

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
badisko

Ty jsi nikdy nebyl na zabijacce ?…Delali to asi proto aby se krev nesrazela …podobne jako se pri zabijacce ceri krev …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

badisko: když jsem byl dítě, ale já to prase vždycky jen střílel, to co se dělo dál už mě nezajímalo

před 3575 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
badisko

Aha …tak to je jina …:D ..a ja myslel ze jsi byl besprastredne po odpalu u podriznuti a cereni kreve …:D to se dela hned potim dokud jeste ..telo pracuje aby se odkrivilo a krev se nesrazila na jelita …:D

před 3575 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek