bolak

Proč se krev před transfuzí kvrdlala kvrdlačkou?

Ve filmu o Janským lékaři podávali pacientce transfuzi tak, že ji napíchli žílu, nechali krev natýct do misky ve který ji potom asi minutu kvrdlali kvrdlačkou. Proč se to dělalo?

Nejlepší odpověď
annas

Vzpomínám si, když jsme doma chovali prase, musela jsem držet mísu, do níž vytékala krev, a míchala a míchala, aby se nesrazila. Sražená krev by nebyla použitelná pro výrobu jelit. Takže se krev míchala i při transfuzi, jak potvrzuje informace o historiie fransúze.

"Provádení transfúze bylo na pocátku XX. století technicky velmi obtížné, protože nebyl znám jednoduchý a spolehlivý zpusob, jak zabránit srážení krve.

V té dobe se spojovala trubicí bud tepna dárce s žilou príjemce, což byl chirurgický výkon, nebo se nekdy používalo druhé možnosti, také velmi nepraktické, kdy se odebraná krev defibrinovala vyšleháváním fibrinu, aby se nesrazila. Transfúze tak byla heroický výkon, jemuž se každý vyhýbal."

Převzato: z pdf Historie krevní transfúze – Hematologické a transfúzní oddělení nemocnice -vs.cz
--

Další odpovědi
badisko

Ty jsi nikdy nebyl na zabijacce ?…Delali to asi proto aby se krev nesrazela …podobne jako se pri zabijacce ceri krev …

bolak

badisko: když jsem byl dítě, ale já to prase vždycky jen střílel, to co se dělo dál už mě nezajímalo

badisko

Aha …tak to je jina …:D ..a ja myslel ze jsi byl besprastredne po odpalu u podriznuti a cereni kreve …:D to se dela hned potim dokud jeste ..telo pracuje aby se odkrivilo a krev se nesrazila na jelita …:D