bolak

Proč se kolu ukrajina říká zrovna ukrajina? To je jako z ukrajiny, tam ho vynalezli?

Nejlepší odpověď
Nazdar Bazar

Chceš li vědět co je dřina kup si kolo Ukrajina.
Doplňuji:
Zájízdní kolo Ukrajina typu 111–441 či 111–431 bylo vyráběno v ukrajinském velocipedovém vodě ve městě Kharkov, konkrétně na adrese 118 Moskovsky Prospekt, Kharkov, USSR. Kola měla těžkou kovovou konstrukci vážící kolem 16 kg (přesněji 15, 9 kg). S hmotností tohoto kola souviselo i známé úsloví: „Chceš-li vědět, co je dřina, kup si kolo Ukrajina“.

V roce 1974 bylo možné koupit tento sovětský výrobek za 460,– Kčs.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2014/j­izdni-kolo

Další odpovědi
cochee

To byla normální značka, jako u nás Eska nebo Favorit, ne že se mu tak „jen“ říkalo. Viz Nazdar Bazar. Na rámu to bylo dokonce azbukou, nemýlím-li se.

led

Nazdar Bazar síce pekne popísal výrobcu…
Ale okrem posmechu na tú drinu, tento bicykel vďaka svojej robustnosti bol skutočný nezmar, zvládol aj hrubšie zaobchádzanie a bol výbornym podkladom pre získanie dobrej fyzickej kondičky, čo bola výhoda pri presadnutí na Esku, alebo Favorit (ani ste ich pri šľapaní necítili). Pri mojich "pubertálnodo­rasteneckých (na veku nezáleží) hlavne letných cestách po Československu ma Ukrajina nesklamala.

isteron

To bola výrobná značka. Problém bol v ložiskách, údajne v kolesách boli umelohmotné ložiská. Stačilo ich vymeniť a všetko bolo v poriadku. Nikto ho neukradol a ani Cigáni ho nechceli.
Doplňuji:
Bazar .: čo sa opičíš po Američanoch, nevieš napísať pekne : Charkov ?