Kiti

Proč se kolem hřbitova vysazují kaštany?

Nejlepší odpověď
annas

Vzhledem k tomu, že stromy dodávají lidem energii, např. již Keltové žili v souladu s přírodou a stromům přisuzovali určitý význam. Proto se domnívám,, že vysazování kaštanů blízko hřbitova či uvnitř něj souvisí s pověrami.

Každý strom má duši, působí nějak na člověka. Kaštan jako magický strom přinášel ochranu nejen živým, ale i mrtvým. V lidovém léčitelství se sbírají kaštany jako prostředek např. proti chřipce. Ale nesmí být ze hřbitova či jeho blízkosti, protože ty mají v sobě spoustu negativní energii. (Léčení kaštany doporučovala i p. H. Růžičková).

Na druhé straně těm jedincům, kteří své zemřelé navštěvují, ukazují, že se nemají ohlížet za tím, co už pominulo, ale mají se dívat dopředu. Nic se nedá vrátit, nic se neopakuje.
--

Symbolické významy stromů jsou různé a mají svou historii.

Podle http://www.la­butipirka.cz/si­la_stromu-38-519-1.html

Další odpovědi
beer

Ze stejného důvodu, proč se tam vysazují třeba i lípy a jiné stromy s velkou a bohatou korunou.
Tedy proto, aby měl hřbitov jakousi klidnou a důstojnou zónu, působil esteticky, atd.
Doplňuji:
Konkrétně od výsadby kaštanů (jírovec maďal) se mnohde dokonce upouští, poněvadž tento druh je napadán klíněnkou jírovcovou (hmyz). Ochrana je zatím málo účinná a nákladná, stromy v dospělosti trpí předčasným opadem listů a jsou nepěkné.

marci1

Vysazují se tam různé druhy stromů : buky, habry, břečťany, lípy ap. U nás na hřbitově jsem nezaznamenala výskyt kaštanů.

Emefej

Proč kaštany? Na našem hřbitově jsou lípy.

capitr

Kaštan vyrůstá v mohutný, košatý strom, který poskytuje stín.
Kaštan u domu zabezpečí dům před bouří a blesky.
Podle mě představuje sílu, ochranu, klid a stín po více než 100 let jeho růstu + další desítky let jeho života.

A symbolicky? Snad pro klidný spánek.

ReHu

Proč kaštan? U nás to je samý smrk.

Kiti

Ok, neříkám, že na všech hřbitovech jsou, ale na většině co znám ano. Proto jsem si myslela, že to třeba má nějaký hlubší význam.