lenka.seda

Proč se Ježíš nazývá Nazaretský, když se narodil v Betlémě?

Nejlepší odpověď
anonym

V Nazaretu bydleli Marie s Josefem a Ježíš jako dítě – ač se narodil v Betlémě, pocházel (jeho rodina) z Nazaretu.

Další odpovědi
GM

Omyl, vážení. Neexistuje žádný doklad o tom, že v době Ježíšově nějaký Nazaret existoval, je to zkomolenina a jedna z mnoha zavádějících chyb Nového zákona. Ve skutečnosti se jedná o název „nazorejský“, je to jiný název esejské komunity – Nazrie ha Brit (Zachovavatelé smlouvy – rozuměj s Bohem). Hlavním střediskem esejců bylo pobřeží Mrtvého moře poblíž Kumránu – viz Kumránské svitky. Zmínku o Nazaretu evangelijní doby nelze najít v žádném archívu, kronica ani jiném záznamu. Město bylo založeno a takto pojmenováno až později a Nazorejci jako esejská sekta s ním nemohli mít nic společného. Jde tedy o chybu v překladu Nového zákona. Ne Ježíš Nazaretský, ale Ježíš Nazorejský.

Josephus Flavius, Židovské starožitnosti.
Laurence Gardner, Strážkyně grálu.

pan Psax

Pro GM:
Čili stejná chyba, jako že Marie nebyla panna (nedotčená), ale panna (dívka, žena)?