Michal Kole

Proč se holkám, dívkám, dámám, ženám dává kromě věcného daru či poděkování, též puget květin?

Nejlepší odpověď
annas

Proč se darují květiny?

Tradícia darovania rezaných čerstvých kvetov k nám prišla spolu s
kresťanstvom. Hlavne byzantskí kňazi vnútili Slovanom tradíciu krášliť izby
rezanými kvetmi. Darovať rezané kvety nebol tradičný zvyk Slovanov , čo
potvrdzujú staré historické literárne pramene , ktoré rozprávajú o živote a
bývaní ľudí.

Môžem doplniť, aj keď nie o kvetoch, z časti to stým súvisí, pretože zvyk
venovať kytice rezaných kvetov sa spája okrem iného, aj s oslavou narodenín,
ku ktorým zvyčajne, hlavne keď ide o detí, patri torta a na nej sviečky.
Zvyk sfúknutia sviečok tiež nám bol vnútený. Každou sfúknutou sviečkou, si
práve oslávenec, uberá na životnej sile a musí vydýchnuť, niekedy i to
posledné. Horiaca sviečka symbolizuje plameň života, svetielko nádeje, až
tvoja sviečka dohorí… Aj mŕtvym zažíname sviečky a nechávame dohorieť. Čo
z toho vyplýva, robíme to naopak. Mali by sme nechať oslávenca zažať
svetielka a s pribúdajúcim vekom ich môže pribúdať.

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/pro­ducts/prislo-postou-preco-nasi-slovanski-predkovia-nedarovali-rezane-kvety/

Další odpovědi
LejdyTerr

Protože ženy jsou přirovnávány ke květinám, že krásně voní, kvetou do krásy apod. a protože to je slušnost a starý zvyk

ratava

Darování květin jako takových sahá hluboko do minulosti, kdy se květiny používaly nejčastěji při rituálech pohřbívání. Nejvíce „prozkoumaný“ je tento zvyk v Egyptě, kde se květiny nepoužívaly jen jako součást daru mrtvému, ale měly i svůj obětní symbol pro dary tamnímu božstvu a později i faraonům- „potomkům bohů“.
Odtuď se zvyk darování květin přenesl do Říma a Řecka. Květiny byly zacvěceny tamnímu božstvu a dle různých bájí můžete zjistit, která komu byla přiřazena a tím dostala i svůj význam. Řekové považovali květiny při darování jako vhodný prostředek komunikace a tak není divu, že třeba Afrodíté byla spojována s myrtou a růží, jako symbolem lásky.
A pak už bylo jen otázkou času, kdy se zvyk darování květin rozší dál do Evropy, ať už v podobě náboženského, či kulturního významu…

Dan4815

Protože je to potěší?

hanulka11

Protože žena je jako květina , když si ji pěstuješ …odvěčí se ti svou krásou a půvabem . Od nepaměti se ženám květiny darovaly .

Lleni

Není nic podobnějšiho květinám než ženy a ženám než květiny..
Přesně jak píše lejdyTerr a hanulka 11;))

SEOguru

Květy jsou tradice ale i nějaký malý dárek do domácnosti potěší: https://www.na­jeshop.sk/kate­goria/byvanie/

Sabulak

Já to mám taky tak :) A myslí si to stejné. Kytka mojí ženě udělá největšé radost!

Cizecek.M

Koukal ses na florea shop. Tam mají nejhezčí kytky. A hlavně je doručují opravdu čerstvé. Jinak teda se chystám teď objednat tu 100vku růží, tak jsem zvědavej i na tenthle puget.

walerianecek

Hele, ty růže jsi objednal? Jaké jsi vybral?

Kukulinek

Příspěvek smazán administrátorem.

Honzin8

Já teda daruju kytky proto, protože prostě udělají radost. A to je přece to nejdůležitější, ne? Nebo vy snad máte jiné důvody?

Sabulak

Hele, ještě se zeptám… Kde kytky kupuješ? Nebo je objednáváš?

Cizecek.M

Čau, koukal ses na ten florea shop, jak jsem psal výš? Nebo sis nakonec kytky objednal jinde? Jak jsi byl spoko?