Nikkol

Proč se fary stavěly tak velké? Kdo všechno tam bydlel a k čemu sloužily?

Nejlepší odpověď
IK

„Fara je obydlí a zároveň úřadovna faráře, úřední sídlo farnosti a případně i místo jejích dalších, zejména neliturgických aktivit. Jedná se mnohdy o budovy v obci po rychtě a kostele nejdůležitější. Na faře se zpravidla odehrávaly osudové okamžiky lidských osudů domlouvaly se zde křtiny, ohlášky i pohřby. Do roku 1950 zde byly vedeny církevní farní matriky, do kterých se zapisovaly sňatky, narození a křty i úmrtí. Křestní matriky vedou církve pro vlastní potřebu zpravidla dodnes.“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fa­ra

Další odpovědi
jmhad

Velikost fary souvisí s psychologickým působením na věřící,stejně jako kostel. Ten je sídlem „víry v Boha“.Proto musí být tou největší stavbou v obci,aby věřícímu byla připomenuta jeho „malost“,nicotnost před ním. A obdobně fara.Tam přeci sídlil služebník a zástupce Boha na zemi.Takže to nemohla být nějaká pastouška,dome­ček,ale vždy musel být o něco větší než největší statek v obci či dům na náměstí.Kromě panského sídla,protože církev sloužila i jim a nemusela či ani nemohla se nad ně povyšovat. Prostý člověk ale před sídlem církve i panstva musel sklonit hlavu.

anonym

Doplním ještě IK o fakta, jež její odkaz neuvádí.
Fara sloužila jako obydlí i pro kuchařku, případně kostelníka a hlavně tvořila zázemí pro církevní azylové právo, čili komplet zázemí pro lidi v nouzi nebo pronásledované.
Jukni do odkazu pro objasnění:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­zyl

Rocker

Někteří faráři měli na faře hospodyni a starali se prý o sirotky.Ale kdo ví,jak to bylo,jestli to nebyly jejích děti.Vyprávěla mi to tak moje babička.