Frogman

Proč se dnes vše vyrábí nekvalitně?

Tím vše myslím opravdu vše. Například koupím lopatu, a za chvíli se zničí. Doma máme třeba jednu, která je stará víc než 3 generace a pořád je tak kvalitní, že se s ní nic doteď nestalo. :DDD Nebo třeba jsem si všiml, že nové (přesně rok) vodorovné značení na silnici se už docela ztrácí, kdežto někde vydrží roky. Proč se vše dnes tak šidí? Jen kvůli tomu, aby výrobci měli větší zisk tím, že vyrábějí z méně kvalitních materiálů a účtují si za to skoro stejně (ne-li stejně… :DD)?
Mimochodem, proč se „ne-li“ píše s pomlčkou, když to není sloveso? Slovesa (např. půjde-li) se přeci píší s pomlčkou a ten zbytek (např. neboli) bez, ne?

Nejlepší odpověď
fcoop

Věci dřív nemívaly tak úžasnou výdrž, jak si myslíte

„Babička má tatramatku čtyřicet let, a jak pere!“ – „Kdepak Volkswagen Brouk, to je držák!“ – „Z tohohle rádia jsme se dozvěděli o okupaci, který dnešní vydrží půl století?“ – To všechno je další klam: klam přeživších. Pokud si děláte obrázek o trvanlivosti starých výrobků na základě pár nejtrvanlivějších kousků, bude zkreslený. V éře nerozbitného Brouku – (například) – se vyráběla spousta poruchových modelů, ty ale na rozdíl od pár spolehlivých typů sešly z očí a mysli. Dnešní auta jsou podle něj historicky nejspolehlivější a nejbezpečnější.

Jeden z Murphyho zákonů praví, že vše, co se může pokazit, se opravdu pokazí. Druhý říká, že pokud rozeberete nějakou věc a opět ji složíte, zbude vám nejméně jedna součástka, která nikam nepasuje a bez které dané zařízení normálně funguje. Takové součástce se odborně říká kurvítko, jak již její název napovídá, slouží k tomu, aby se naplnil první zmíněný zákon, tedy že dané zařízení, může-li se pokazit, se opravdu pokazí (tzv. kurváž). A to pokud možno hned po vypršení záruky.

Kurvítka jsou nezbytným nástrojem pro udržení ekonomické prosperity velkých průmyslových závodů. Je dokázáno, že například továrna na žárovky má vlastní oddělení s nemalým počtem vědeckých pracovníků, kteří se zabývají výzkumem, jak zařídit, aby žárovky praskaly ještě častěji než za běžných podmínek. To je nutné zejména proto, aby si továrna mohla dovolit zaměstnat velké množství dělníků, což je nutné proto, aby měl stát vysoké HDP, a životní úroveň obyvatel byla na takové úrovni, aby měli lidé dostatek financí na stálé pořizování dalších žárovek, které jsou kurvítkem samy o sobě. To vede k ziskovosti zmíněného průmyslového závodu, což je primární účel kurvítek. Tento proces se odborně nazývá tzv. kurváž. (Net)

Další odpovědi
melanie

Snižují se náklady (materiál, prac. síla,…) na úkor kvality. Ale pak se snižuje i cena a dnes si většina lidí vybere to levnější.

arygnoc

nie je žiadúce, aby ste si kúpil jednu lopatu na 30 rokov, ale tri lopaty za rok.
je potrebné točiť peniaze (zarábať, utrácať) – inak by nebola zamestnanosť.

a tak je to so všetkým.

potraviny by ale fakt mohli byť kvlalitnejšie.

;-Q

Pepa25

Nelze odpovědět, protože otázka je přílišná generalizace (a lopata a vodorovného značení vznikají poněkud rozdílnými způsoby).
Některé spotřební zboží může být méně kvalitní, neboť zákazník preferuje cenu před kvalitou resp. došlo k úspoře nákladů na nevhodném místě … Obvykle je ale možné najít jiný, kvalitnější výrobek (proto nesouhlasím s tím „vše“)

Ratam

Vše ne, ale většina, jde o zisky firem. Čím častěji se ti produkty pokazí, tím častěji potřebuješ nové, v minulosti se firmy dokonce dohodly kolik mají vydržet jejich produkty. Dnes to asi nebude jiné…

lexx

aby se udržela výroba, prodej, zaměstnanost a…manažerské statisícové platy, odměny, pračku (Tatramat) ledničku (Calex) mám stejnou už 24 let, TV 20 let…malé závady opravím si sám, no koupil bych nové jenomže z minimální mzdy je nájem a chleba přednější – základní rozpor „kapitalismu“

Luxx

fcoop zapomněl na zdroj

http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Kurv%C3%AD­tko

pusinka50

Ano, sám jsi si odpověděl. Zatímco za komunistů již od konce války vydržely různé výrobky několik desítek let, teď se bohužel hroutí za pár použití. A proč? Trh se velmi rozrostl, již je mnoho prodávajících společností a kdyvýrobkby se stále vyráběly výrobky, které by vydržely třeba 20 let, jako za komunistů, tak by to ty společnosti mohly rovnou zabalit, protože by se neuživily. Já, co jsem zvyklá na komunistické kvalitní výrobky a teď si kupuji samé šmejdy, se s touto situací nedokáži vyrovnat.