ChineLin

Proč se dnes dělají dveře s asymetrickými panty?

Vídám teď čím dál častěji dveře, které mají normálně tři panty, ale ne rozmístěné rovnoměrně (nahoře, uprostřed, dole), ale dva nahoře těsně pod sebou a jeden pak dole.

Víte někdo, proč se tohle dělá? Mám pocit, že je to častější na velkých a těžkých dveřích – u klasických dřevěných mezi místnostmi jsem to neviděla.
Doplňuji:
To dává smysl, ale proč na to výrobci přišli až teď v posledních několika letech? Dveře se dělají už alespoň tisíc let.

Nejlepší odpověď
anonym

Fyzika…
😉
Na horní straně jsou panty vahou dveří vytahovány ven, na straně spodní vtlačovány dovnitř (do dveří) – takže konstrukce, kdy jsou na horní straně panty zdvojené, je ´účinnější´ – dveře nemusí být tak ´bytelné´ (jsou levnější).
Doplňuji:
Dříve se používaly dveřní závěsy zadlabané – http://www.sezam-chrudim.cz/tkz-dverni-pant-100-9250l-9251p_id-3490.html ,
obyčejné šroubovací ( http://www.sezam-chrudim.cz/tkz-zaves-dverni-60-10-m10x1-37-9610_id-3509.html ) ´tady´ zase tak dlouho nejsou, v poslední době se šroubovací vylepšují buďto trnem ( http://www.sezam-chrudim.cz/tkz-zaves-dverni-60-m8-s-hrebem-9605_id-3508.html – spíše pro vnitřní dveře) a nebo zdvojenými šrouby ( http://www.sezam-chrudim.cz/tkz-zaves-tridilny-18x55-cl-9764_id-3529.html ), případně se přímo montují dvoje panty.

Další odpovědi
mosoj

Sice jsem to nezaznamenal, dveře asi již kupovat nebudu. Je ale možné že to souvisí se změnou klasického rámu ( futra). Klasický rám ustupuje před různými obložkovými rámy z fórového materiálu. Je možné že si to vyžádalo změnu rozložení váhy dveří na futro. Nebo se jedná pouze o designový prvek, který tak jak přišel zase odejde.
Doplňuji:
Osobně nejsem přesvědčen že by to nějak významně pomáhalo. Ono totiž silně záleží na kterém pantu dveře visí. Málokdy dveře dosedají na všechny panty. Jak ale píšeš nikdy to nevadilo.

cukrar

to jsou specielní dveře, nikoliv seriové. Je to kvůli zátěži jak již správně popsal
Doplňuji:
mowla. (jsem si nemohl vzpomenout)