Vrátný

Proč se dělají pouze 3 listové vrtule u větrných elektráren?

Překvapuje mě, že se dělají pouze 3 listové vrtule. Podíváme-li se na tuto obrovskou vrtuli, tak mezi listy je prázdno. Okolním prostorem totiž uniká mnoho vzduchu, který nevykoná žádnou práci a tím je ztráta energie. Pokud by se vyplnil tento prostor dalšími listy bylo by zapotřebí omnoho méně větru a vrtule by se točila. U letadel to chápu, tam jde o sílu motoru, listy se točí tak rychle, že překrývají kruhový prostor a místy by vznikal podtlak neboli místo bez vzduchu. Vzduch by nestačil přitékat. Mluvil jsem i s majitelem elektrárny v Krušných horách, ale nevěděl proč pouze 3 listy a velikánské. Přitom se dělají taková monstra, která se roztočí pouze pokud je pořádný vítr. Nehledě na velké náklady na stožár a bytelnost jednotlivých listů.

Nejlepší odpověď
Emefej

Není to pravda. Původní větrná eletrárna na Dlouhé Louce měla dvoulistou vrtuli, na saské straně Krušných hor je řada čtyřlistých elektráren.

Další odpovědi
lexx

bude mít nejvhodnější poměr výkon/účinnost : cena a výrobní nádklady ale mohou být i jiné důvody, 2-listovou jsem už viděl taky

Lamalam

Počet listů vrtule zřejmě souvisí s průměrnou rychlostí větru v dané lokalitě. Např. v Dánsku je na pobřeží ohromné množství dvoulistých větrníků, ve vnitrozemí převažují třílisté. Z okna se dívám na 6 německých elektráren, dvě jsou čtyřlisté, zbytek je třílistý.

Tu historickou dvoulistou na Vlčí Hoře u Dlouhé Louky v Kr. horách taky pamatuju.

mosoj

Tak halt si budeš muset porovnat co je účinnější dlouhé tři páky ( vrtule) nebo krátké 4 vrtule. Vsadím se , že ty páky.

klumprt

Nejde o to, že by jim stačilo méně větru. Větru je právě tolik, kolik je. Konstrukce elektrárny by se měla řídit tím, jaká je průměrná rychlost větru v dané lokalitě. Mám za to, že při větším počtu listů a tedy větší ploše vystavené větru by mohl být problém při silnějších větrech s odporem vzduchu a pevností konstrukce sloupu. Ale nejsem technik, to mě jen tak napadá.

cochee

Nevěřil bys, ale existují (kromě již kolegy zmíněných) i jednolisté.

Vrátný

mosoj: To bych memusel pokládat zde otázku. Když neumíš, neodpovídej. Tohle napsat umí každý ...... 6 teček. Já jsem nečekal odpověď typu: že ,,budu muset halt porovnávat co je účinnější".
Asi nějaký ,,junior" bez techn. předpokladů? Vsaď se s někým jiným. Já o to nestojím. Vysvětlit nedokážeš???

Vrátný

To si právě nemyslím. Píšeš to jako domněnku. Tyto řešení jsou velmi drahé. Obrovský stožár protože jsou listy dlouhé. Také musí být nad zemí, jinak by tam nebylo proudění. Podíváme-li se na staré obilné mlýny, byl list vedle listu. Nemohl by někdo lépe číst o co jde a odpovědět podrobněji? Zde jde o to proč.

Vrátný

Žes to viděl? Dva listy nebo 4, to není podstata odpovědi. Dotaz byl trochu jiný. To jsem měl psát dva nebo 4 listy?
Mám potřebu udělat větrnou elektrárnu a mám malý prostor, je to ve vesnici. Potřebuji tedy trochu vysvětlení aby se mi to roztočilo i při malém vánku.

jáára

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Halladay­ova+turb%C3%AD­na&es_sm=122&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ved=0CCIQ­sARqFQoTCLvax­PTu2sYCFQtZFA­od-tEFtQ&biw=1920&­bih=921#tbm=is­ch&q=halladay+win­dmill

Vrátný

jááro, zde to je. Na odkaze vidíš, že naši předci to dělali jak si to představuji. Proč dnes to ingenííři dělají tak nákladně? Co bylo na tom špatně, že dnes budují monstra. Tyto vytvářejí hluk velkou obvodovou rychostí konci vrtule a ruší okolí. Také mohou sekat televizní a rozhlasové vysílání.