zjentek

Proč se cikán nevyslovuje kikán?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo cikán, cigán pochází zřejmě z řečtiny ze slova Athinaganoi – nedotknutelní, nechtějí, aby se jich někdo dotýkal. Takže jde vlastně o slovo cizího původu.
Podle Machkova Etymologického slovníku.

Cikán – cigán – bereme-li jako slovo cizího původu, pak zpravidla stojí-li před c samohlásky e, i, y, ae, oe nebo eu čteme jako c.
Řecký výraz =/ tsingáno̱n/ – české tsi = ci…

Nezáleží na tom, zda je c na začátku slovo, ale na následující samohlásce. Třeba coca-cola – /koka-kola/, caput – /kaput/ atd.

Další odpovědi
Alesh

Protože na začátku slova je „c“ a to se v češtině čte jako „c“.

anonym

Protože coca cola je taky černá.

štamgast

Protože nemluvíme anglicky.

ptáč

Proč se cikán nevyslovuje kejkn?

xxx3

protože také neříkáme kitron, kizinek, kement, kekík, nebo kylindr

Emefej

Cikán se vyslovuje rom.