proč se chodí řehtat?

chtela bych věděd proč se chodí řehtat

Nejlepší odpověď
kropitko

Večer na Zelený čtvrtek se každý chlapec ve vesnici vybaví dřevěnou řehtačkou, která je vyrobená zvláště pro tento účel, chlapci vytvoří skupinu a prochází vesnicí, rázně řehtají řehtačkami, takže je hluk slyšet již z velké dálky. Cílem řehtání je zahnat Jidáše. Stejný postup se opakuje na Velký pátek a potom ještě jednou na Bílou sobotu, kdy chlapci nejen táhnou vesnicí, ale zastavují se ráno v každém domě a řehtají tak dlouho, dokud nedostanou peníze, které si potom mezi sebou rozdělí.

Zdroj: http://www.stopin-praha.cz/blog/czech-easter

Další odpovědi
annas

Řehtání
Ač se to zdá neuvěřitelné, i v 21. století se stále udržuje zajímavý lidový zvyk.

Od čtvrtečního Gloria, kdy zvony odlétají podle tradice do Říma, až do sobotního Vzkříšení, kdy se vracejí, chodí děti třikrát denně vesnicí a řehtají. Zejména po ránu je to nepříjemný rámus. Někde se zúčastňují pouze chlapci, jinde i děvčata, kteří neváhají vyjít na obchůzku už v šest ráno, pokračují po obědě kolem druhé, na Velký pátek jdou i ve tři. Tato hodina je připisována Kristovu úmrtí. Poslední pochůzka je večer.
Zvláštní duchovní rozměr nehledejme. V sobotu dopoledne totiž děti obejdou všechny domy znovu a dostanou dárek, většinou peníze.
Řehtačky jsou prastaré a dědí se z otce na syna.

Doplňuji:
Opět někdo „naděluje“. Opakuji znova, znevažujete správné odpovědia snižujete tím i úroveň stránek. Hlavně že máte radost.

BEAES

Protože zvony na Velikonoce odlétají do Říma a tak se místo zvonění hrká-řehtá, většinou v 6,00 – 12,00– a v 18,00hod. Pak si za to kluci chodí pro výslužku po lidech.